Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

EXPO 2017'nin Finalist Projeleri Belli Oldu

EXPO 2017'nin tasarımı için yarışan yüzlerce proje arasından içlerinde Zaha Hadid, UN Studio, Snøhetta ve Safdie Architects'in tasarımlarının da bulunduğu 45 proje finale kaldı.

yapı.com.tr
EXPO 2017'nin Finalist Projeleri Belli Oldu EXPO için Snøhetta'nın tasarımı

“Geleceğin Enerjisi” temasıyla Kazakistan'ın başkenti Astana'da gerçekleşecek olan uluslararası fuarın alan tasarımı için düzenlenen yarışmaya 20 ülkeden önemli mimarlar katıldı.

“Gezegeni Beslemek” temalı Milano'daki EXPO 2015'i takiben gerçekleşecek olan 2017 fuarı sürdürülebilir enerji kaynakları ve teknolojilerine odaklanıyor.

Dezeen websitesinin haberine göre, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, fuarın 'yeşil enerji' konseptiyle yakından ilgili olduğunu belirtirken bazı projelerin “simbiyotik proje” olarak birleştirilmesini önerdi.

Astana kentinde dünyaca ünlü mimarların tasarladığı bazı eserlerin hayata geçirilmesinde Türk inşaat firmaları yüklenici rol üstlendi. Kent tasarımı için yapılan yarışmayı binlerce şehir plancı ve mimar arasından seçilen Japon mimar Kisho Kurokowa'nın tasarladığı kent projesi kazanmıştı.

160 yıllık geçmişi olan Dünya Fuarları kültürel ve ekonomik etkileriyle şehir ve ülke kimliklerini markalaştıran Olimpiyatlar ve FIFA Dünya Kupası gibi mega etkinliklerle kıyaslanıyor. Expolar, 1928'den beri Türkiye'nin de üye olduğu ve merkezi Paris'te bulunan Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) tarafından organize ediliyor. 2020 için adaylığını koyan EXPO İzmir'in ana teması "Daha İyi Bir Dünya için Yeni Yollar / Herkes için Sağlık" olarak sunuldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/expo-2017nin-finalist-projeleri-belli-oldu_112312.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!