Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

EXPO Planı'nda Kriz Yaratan Yeni Karar!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın yaptığı itiraz üzerine İnciraltı Planları'na Üçkuyular-İnciraltı arasına yapılması düşünülen Körfez geçişi bağlantı yolunu işledi. Meslek odaları, plana tepki gösterdi.

yapi.com.tr
EXPO Planı'nda Kriz Yaratan Yeni Karar!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çok sayıda itirazın söz konusu olduğu İnciraltı planlarına son yaptığı revizyonla sürpriz bir ekleme daha yaptı. DHA'nın haberine göre, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın itirazı üzerine, bugüne kadar yapılan planların hiçbirinde yer almayan Bostanlı-İnciraltı arası Körfez Geçişi Projesi'nin İnciraltı bölümü, plana işlendi. Plana göre Yenikale askeri alanının yanından karaya çıkan körfez geçişinde, karayolu düz bir yol izleyerek Çeşme otoyoluna bağlandı. Aynı güzergahtaki raylı sistem de, EXPO planı içindeki raylı sistemle birleştirildi.

Körfez geçişiyle ilgili bir plan notu dikkat çekti. Plan notunda 'Planlama sınırı içinde yer alan Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapımı planlanan İzmir Körfez Geçişi ve bağlantıları (Otoyol raylı sistem) projesi nedeniyle Düzenleme Ortaklık Payı'nın (DOP) yasal sınırları aşması durumunda, aşan kısımlar için kamulaştırmalar Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılacaktır' kararı yer aldı. Buna göre, Körfez Geçişi bağlantı yolu ile ilgili İnciraltı'nda düzenleme, ortaklık payı içinde yapılacak. Benzer projelerde Karayolları belirlediği yol güzergahında kamulaştırmalar yapmasına karşın burada DOP'un yetmemesi durumunda buna başvuracak.

Yeşil alan 5 bin metrekare azaldı

Körfez geçişinin eklendiği İnciraltı planı bütününde yeşil alan 5 bin metrekare azaldı. Geçiş projesi bağlantı yoluna ayrılan pay nedeniyle, daha önceki planda yer alan bazı ara yollar kaldırıldı. Turizm tesisleri ve günübirlik tesislerin oranı 208 bin metrekareden 195 bin metkeraye düştü. Ticaret alanı ise 283 bin metrekareden 299 bin 552 metrekaye çıkarıldı. Konut alanı da 6 bin 300 metrekare arttı.

Meslek odalarından tepki

Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı Hasan Topal, planın onaylanmış son haliyle Türkiye'deki plansız gelişme örneklerinden biri olduğunu söyledi. Bunun nedeninin ise öncelikle EXPO ve İnciraltı planı adı içinde önerilen Körfez Geçişi'nin Ulaşım Ana Planı'nda yer almaması, 1/25 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı'nda yeralmaması olduğunu söyledi. Ayrıca, geçişin İnciraltı'nın yanı sıra Narlıdere'de yapılaşma sürecini başlatacağını belirten Topal şöyle dedi: "Bu planda yine İnciraltı kesiminde yapılaşmaya açılmış alanlar büyütülerek EXPO'ya yine yer bırakılmıyor. EXPO kent ormanı ve lagüne kaydırılıyor. Bu nedenle kentin bütünüyle ilişkisi kurulmamış plansız bir gelişmenin tipik örneğidir."

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Başkanı Nehir Yüksel de projenin plana alelacele işlendiğini belirterek tepki gösterdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/expo-planinda-kriz-yaratan-yeni-karar_111846.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!