Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İzmir'in Ulaşımına 4 Yeni Proje

Ege-Koop Proje Merkezi, İzmir kent içi ulaşımı için dört yeni proje hazırladı.

yapi.com.tr
İzmir'in Ulaşımına 4 Yeni Proje

İzmir’e iki yeni ‘metro hattı’, hem karada hem denizde seyahat imkanı sunan ‘Amfibi Otobüs’, ‘3 Boyutlu Tünel Otobüs’ ve İzmir’i turizmde de ön plana çıkaracak ‘Hava Treni’ projelerini açıklayan Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, “Bunlar yeni nesil ulaşım sistemlerinden sadece dört tanesi” dedi.

Aslan, Yeni Nesil Ulaşım Sistemleri başlığı altında toplanan dört projeyi basın üst düzey ile paylaştı.Hüseyin Aslan, “Günümüz dünyasında artık devletler değil kentler yarışmaktadır. Bu yarışta iki örnek EXPO ve olimpiyatlardır. Bir şehrin “Dünya Kenti” olmasında, uluslararası organizasyonlarda yarışı kazanacak düzeye gelmesinde en önemli parametrelerden biri ulaşım sistemidir. Eğer ulaşım sistemi ileri teknolojiden nasibini almamışsa, trafik keşmekeşi mal ve can kaybına, zaman israfına yol açıyorsa, trafik problemi yaşanıyorsa, o kent, asla küresel kent özelliği taşıyamaz ve yarışan kentler kategorisine de giremez. Bu nedenle klasörler dolusu ulaşım projesini masaya yatırdık ve başta İzmir olmak üzere bütün bölgeyi şekillendirecek, ufkumuzu genişletecek olan yeni nesil ulaşım sistemlerinden dört tanesini kamuoyuyla paylaşmaya karar verdik. Bunlar yeni ve bağımsız metro hatları, tünel otobüsü, amfibi otobüs ve hava trenidir” dedi.

“2013 yılı sonuna kadar başvurulmalı”

Özellikle ‘hava treni projesi’nin İzmir’e küresel kent kimliği kazandıracağını, turizmi geliştireceğini ve İzmir’i ilgi odağı haline getireceğini vurgulayan Aslan, “ABD’deki ilgili firma ile Ege-Koop Proje Merkezi’nin yaptığı yazışma ve görüşmelerde, 2013 yılı sonuna kadar dünyada 10 pilot şehrin seçileceği ve bu şehirlerde 20’şer kilometrelik deneme hatlarının yapılacağı bilgisine ulaşıldı. Pilot şehirler arasına katılabilmek için de 2013 yılı sonuna kadar ilgili firmaya, niyet mektubunu göndermek gerekmektedir. Bunu İzmir Büyükşehir Belediyesi yapmalıdır. Yeni nesil toplu ulaşım projeleri, kayıtsız kalınacak, ötelenecek ve sahipsiz bırakılacak projeler değildir. Tam tersine elimizi çabuk tutarak, zaman yitirmeden özellikle ABD’deki firmaya ‘niyet mektubu’ gönderip ‘Hava Treni’ için pilot kentler arasına girmeye aday olmamız gerekmektedir. Hava Treni Projesi, klasik ulaşım konseptinden bağımsız bir sistemdir, kara ve deniz trafiğini etkilemeden havadan körfezi dikine geçebilecek özelliği de taşımaktadır. İnşaat maliyeti ve süresi de metroya göre çok daha uygundur” şeklinde konuştu.

"İmbat" isimli yeni nesil ulaşım sistemleri

HAVA TRENİ: Uçan Tren, ‘çevre dostu’, ‘yeşil enerjiyle çalışan’ ve ‘yüksek hızlı’ bir ulaşım sistemidir. Hava Treni, otobüsle taşımacılığa göre 40 kat daha ucuz, güneş enerjisi, elektrik ve nano-manyetik enerji ile çok az enerji kullanma ve şehir içinde saatte 80 km, şehir dışında ise maksimum 300 km hız yapabilme özelliğine sahiptir. Bu arada özel vagonları ve ambulans gibi acil hizmet araçlarını da taşıyabilen, özgün tasarımı nedeniyle sel, kasırga ve depreme karşı dayanıklı olan Hava Treni, tek merkezden kontrol edilebilen, sessiz, hızlı, 24 saat 365 gün çok yönlü hizmet verebilen; özel nitelikli bir projedir.

YENİ VE BAĞIMSIZ METRO HATLARI: Bu düzenleme trafiğin yoğun olduğu bölgelerde rahatlama sağlayacak, yaklaşık 5 km’lik bölümü yer altında olan KONAK-ALSANCAK-HALKAPINAR HATTI ve 3 kilometresi yer üstü, 5 kilometrelik kısmı ise yer altında olmak üzere yaklaşık 8 kilometre uzunluğundaki HALKAPINAR-ADLİYE-BORNOVA MERKEZ HATTI şeklinde olacaktır.

TÜNEL OTOBÜS: ‘3 BOYUTLU HIZLI OTOBÜS’ şeklinde tanımlanan ve ray üzerinde hareket eden, altından normal trafik araçlarının hareketine de olanak tanıyan bu sistem, ekonomik, çevre dostu ve hızlı ulaşım özelliği taşımaktadır. 1200-1400 yolcu kapasiteli ve 4-4,5 m yüksekliğinde olacak, saatte 60 kilometreye kadar hız yapabilecek, yolcular üst katta yolculuk ederken, yüksekliği 2 metreden az olan otomobiller de alttan normal şekilde akacaktır.

AMFİBİ OTOBÜS: Ege-Koop Proje Merkezi’nin bir başka önerisi de, Hollanda’nın Roterdam kenti taşımacılık sistemi içinde yer alan karada ve denizde yolcu taşıma özelliğine sahip AMFİBİ OTOBÜS’tür. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, AMFİBİ OTOBÜS ulaşım sistemini muhtemelen bu ay içinde, Eyüp-Sütlüce arasında uygulamaya koyarak, ulaşım süresini 5 dakikaya indirmeyi planlamaktadır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirin-ulasimina-4-yeni-proje_111847.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!