Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Fatih'in "Mağdurları" Yaşadıklarını Anlattı

Belediyenin kentsel dönüşüm projelerini ve o dönemdeki hukuki süreci mağdurları anlattı.

yapi.com.tr
Fatih'in "Mağdurları" Yaşadıklarını Anlattı

Büyük rüşvet operasyonu adı altında yürütülen operasyonda Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in de dahil olduğu 11 Belediye görevlisi gözaltına alındı. Fatih Belediyesi'yle ilgili kimi arazilerin birinci derecede sit alanı iken, ikinci derecede sit alanına dönüştürülerek imara açıldığı, Marmaray Sirkeci istasyonu üzerinde bulunan araziye, Japon mühendisler ve DLH "uygun değildir" raporu vermesine rağmen otel inşaatı izni verildiği ve tüm bu işlemler karşılığında rüşvet alındığı iddiaları gündeme geldi. Son yıllarda yapılan Sulukule ve Ayvansaray kentsel dönüşüm projeleri de Fatih Belediyesi sınırları içinde yer alıyordu. Projeler nedeniyle mağdur olan kişiler yaşadıklarını ve hukuki süreci anlattı.

Taraf gazetesinden Billur Özgül'ün haberine göre Fener - Balat Kültür Miraslarını Koruma Derneği Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Şahin, Fatih Belediyesi hakkında hem kendi adına hem de dernek adına savcılığa defalarca suç duyurusunda bulunduğunu ve her seferinde takipsizlik kararı çıktığını belirtti. Şahin sözlerine şöyle devam etti:

Mahkeme iptal etti

"Bu suç duyurularının konuları; proje skandalı, tarihî alanların imara açılması ve ihale yolsuzlukları. Örneğin Fener- Balat-Ayvansaray bölgesi Bakanlar Kurulu kararıyla yenileme alanı ilan edildi. Ardından Fatih Belediyesi, 2007 yılında bizlerin haberi olmadan evlerimizi, yüzde 58 kat karşılığı, üstelik ihale şartnamesini değiştirerek ve davetiye usulü özel bir anlaşmayla Çalık Holding'e verdi. Durum biz Fener-Balat- Ayvansaray halkına tebligatlarla 2009 yılında bildirildi. Tarihi kurtarmak üzere yapıldığı ileri sürülen projede bütün tarihi tescilli binalar ada bazında yıkılıyor ve üç dört bina birleştirilerek daha geniş odası, banyosu, mutfağı olan lüks konutlar elde ediliyordu. Bu proje aynı zamanda bölge halkını ve esnafını da yerinden ediyordu. Zaten bizlerin şu an eleştirisini yaptığımız gerekçelerle açtığımız davada, mahkeme bizi haklı buldu ve proje iptal edildi. Bizim projedeki aynı yaklaşım hem Sulukule ve Tarlabaşı projelerinde, hem de Tokludede projesinde de söz konusu iken, Sulukule projesi yasalara aykırı bir şekilde tamamlandı. Aynı anlayışla Tokludede'de Osmanlı mimarisi ahşap evlerden oluşan tarihi bir alan yerle bir edildi, sadece yukarıdaki tarih yok edilmedi, yer altında da müze denetimi olmadan, gece yarıları yapılan kazılarla, arkeolojik eserler tahrip edildi, üzerleri hafriyatla örtüldü. Bir de bu işin halka yapılan tacizler, tehditler, uygulamadaki usulsüzlük ve haksızlıklar boyutu var ki, Fatih Belediyesi'nin aşırı tacizine dayanamayarak, Tokludede'de İsmet Hazer adlı bir vatandaşımız intihar girişiminde bulundu. Halk kamulaştırma tehdidiyle, "Burası yeşil alan, siz işgalcisiniz" diye korkutularak, zorla, baskıyla gözyaşları içinde yerinden edildi."

Belediyeye yakın kişiler ev aldı

Sulukule'de yıkımdan önce Fatih Belediyesi'ne yakın olan kişilerin, evleri satın aldığını belirten Sulukule Platformu'ndan Hacer Foggo şunları söyledi: "Proje, orada oturanlara Fatih Belediyesi tarafından doğru dürüst anlatılmadı. Sulukulelilere belli bir fiyat dayatıldı. Onlar bu fiyatı ödeyemeyecekleri için evlerini satmak zorunda kaldılar. Belediye 100 metrekarelik bir eviniz varsa size 50 bin lira ödüyordu. Sulukuleli vatandaşlar biraz daha fazla paraya evleri elden çıkarabilmek için başka kişilere sattılar. Bu kişilerin evlerini satın alanlar ise Fatih Belediyesi'ne yakın olan kişilerdi. Bu satışlarla ilgilenen Fatih Belediye Başkanı Yardımcısı aynı zamanda proje koordinatörü M.Ç. idi. Belediyenin bütün işlerini o görüyordu. Onun da adı zaten geçtiğimiz aylarda bir yolsuzluk çetesine karıştı. Biz o dönemde son ev yıkılana kadar yoksul insanlar için mücadele ettik. Yıkılan en son ev Gülsüm Teyze'nin eviydi. Ona da kamulaştırma kararı çıktı. 60 yaşlarında bu kadının hiçbir geliri yoktu. Ve resmen sokakta kaldı. Hâlâ kamulaştırma parası olan 3-4 bin lirayı alamadı. Sulukule'de 5 bine yakın kişi mağdur oldu."

http://www.yapi.com.tr/haberler/fatihin-magdurlari-yasadiklarini-anlatti_115107.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!