Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Fay Hattı Üstüne 2 Bin 400 Daire!

Fay hatlarının üzerinde bulunan 1. derece deprem bölgesi niteliğindeki alanda 6 ila 8 katlı binalardan oluşan toplam 2 bin 400 daire yapılması planlanıyor. Proje kapsamında bu konutlarda 8 bin 500 kişinin yaşaması öngörülüyor.

yapi.com.tr
Fay Hattı Üstüne 2 Bin 400 Daire!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “riskli alan” ilan edilmesi amacıyla 3 Haziran’da Başbakanlığa sunulan Burdur’un kentsel dönüşüm bölgesi, 25 Temmuz tarihinde Resmi Gazete’de yayınmlanarak ilan edildi. Bakanlar Kurulunca onaylanan projeye göre Burdur kent merkezinde bulunan Karasenir ve Sinan Mahalleleri’nin kesiştiği Kışla Kavşağı ile Manastır Kavşağı arasında kalan bölge “Kentsel Dönüşüm Alanı” olarak belirlendi. Evrensel'in haberine göre, fay hatlarının üzerinde bulunan 1. derece deprem bölgesi niteliğindeki alanda 6 ila 8 katlı binalardan oluşan toplam 2 bin 400 daire yapılması planlanıyor. Proje kapsamında bu konutlarda 8 bin 500 kişinin yaşaması öngörülüyor.

İmar planı 2 katlı yapılara izin veriyor

Burdur Sivil Toplum Platformu ise Burdur Belediyesi tarafından hazırlanan yeni imar planında “riskli alan” olarak ayrılan ve 1. derece deprem bölgesi ilan edilen bölgede ancak 2 katlı yapılara izin verildiğini açıkladı.

Platform Başkanı Kemal Arslan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, AKP Burdur Milletvekili Bayram Özçelik’in “kentsel dönüşüm müjdesi” olarak duyurduğu projeye göre 6 ila 8 katlı yapıların inşa edilecek olmasının düşündürücü olduğunu söyledi.

Sosyal devletin görevinin, yoksul yurttaşların başını soktuğu yuvalarını yıkım kararı ile ellerinden alıp, onları sokağa atmak olmadığına işaret eden Arslan, riskli konutlarda oturan yurttaşların konutlarının sağlam hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Mücadele çağrısı

Söz konusu alandaki yaklaşık 1300 hanede yaşayan yurttaşlar ise evlerinden tahliye edilecek. Burdur’da bu kadar kişinin yerleştirilebileceği kadar ev olmadığına dikkat çeken Arslan, bu nedenle diğer illerde yaşanan dramlardan daha ağır sonuçların doğacağını söyledi.  Arslan, şu çağrıda bulundu: “Tüm ülkede sergilediğiniz, dar gelirli yurttaşların evlerinin ellerinden alınmasına yol açan Kentsel Dönüşüm Projesinden vazgeçin. Riskli yapılara sahip yurttaşlarımıza kaynak sağlayarak konutlarını sağlamlaştırmalarına yardım edin. Aksi halde yaratacağınız karmaşa, ülkede uzun yıllar izleri silinmeyecek toplumsal travmalara neden olacaktır.  Dar gelirli yurttaşlarımızı da kentsel dönüşüm hilesi ile konutlarını kaybetmemeleri için birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/fay-hatti-ustune-2-bin-400-daire_111324.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!