Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Göle Fay Hattı İncelemesi!

Van Gölü'nün 30 kilometre doğusunda bulunan Erçek Gölü, bilim adamları tarafından incelenecek.

yapi.com.tr
Göle Fay Hattı İncelemesi!

DHA'nın haberine göre, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Mimarlık Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Toker, Erçek Gölü'nde bulunduğu düşünülen, kuzey ve güney sınırları kesen olası ters fayları tespit etmek amacıyla sismik yansıma çalışmaları yapacaklarını söyledi.

Van'da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011'de meydana gelen Richter ölçeğine göre 7.2 ve 5.6 büyüklüğündeki iki depremin ardından artçı şokların çok sık yaşandığı Erçek Gölü, Van YYÜ Mimarlık Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Toker ile Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hakan Kutoğlu'nun ortak projesiyle incelenecek. Lavların yığılmasıyla oluşan ve kuş cenneti olarak bilinen Erçek Gölü Havzasında inceleme yapacaklarını belirten Yrd. Doç. Dr. Toker, bölgedeki artçı şok dağılımının Erçek Gölü'ne doğru uzandığını kaydederek şunları söyledi:

"Erçek Gölü'nün kuzeyi başta olmak üzere, yakın çevresinde 4 ve 4'ün üzerinde artçı şoklar olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, Van Gölü sınır faylarının, karayı keserek, Erçek Gölüne girdiği ve Erçek Gölü'nü kuzey ve güneyden keserek kontrol ettiği düşünülmektedir. Bu nedenle, Erçek Gölü'nde bulunduğu düşünülen kuzey ve güney sınırları kesen olası ters fayları tespit etmek amacıyla, 3-4 kişilik ekiple sismik yansıma çalışması yapacağız."

'Depremden kaçış yok'

Bülent Ecevit Üniversitesi Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hakan Kutoğlu da, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ve Harita Genel Komutanlığı ortaklığındaki 146 GPS istasyonundan alınan verilerle oluşturulan gerilim haritasından yola çıkarak Van ile ilgili çözümler yapacaklarını söyledi. Türkiye'nin birçok yerinde deprem potansiyelinin olduğunu belirten Prof. Dr. Kutoğlu şöyle konuştu:

"Hazırladığmız Türkiye gerilim haritasından yola çıkarak, Van ile ilgili çözümler arayacağız. Tabii ki Türkiye bir deprem ülkesidir. Van'da da gerilme çok görülüyor. Biz bu açıklamaları birilerinin telaşlanması için yapmıyoruz. Depremden kaçmak diye birşey söz konusu değil. Bununla ilgili önlemler alınması için, daha sağlam zeminlerde evlerin yapılması çağrısında bulunuyoruz. Başka ülkelerde 7 şiddetindeki bir deprem çok fazla yıkıma neden olmazken, bizim ülkesimizde malasaf kötü sonuçlar doğuruyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/gole-fay-hatti-incelemesi_116555.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!