Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

FED Başkanı: Küresel Büyümede Yavaşlama Bekliyoruz

Piyasaların merakla beklediği faiz kararı geldi. ABD Merkez Bankası Fed, faizleri değiştirmeme kararı aldı. ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen, karar sonrasında, küresel ekonomik büyümede biraz yavaşlama beklediklerini de sözlerine ekledi.

yapı.com.tr
FED Başkanı: Küresel Büyümede Yavaşlama Bekliyoruz

Dolar, karar sonrasında 2,89'un altına geriledi. Uluslararası piyasalarda dolar 2,8720 seviyesine kadar geriledi. Karar sonrasında konuşan Fed Başkanı Janet Yellen, Fed politikalarının ekonomik görünüme göre değişebileceğine işaret etti. Fed faizleri yüzde 0.25 -050 aralığında tutmaya devam etti. Hürriyet'in Reuters'ten derlediği habere göre, ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen, karar sonrasında gerçekleştirdiği toplantıda önemli mesajlar verdi. Yellen, "Faizleri değiştirmeme kararı ekonomik görünümün ve bu görünüme dair risklerin değerlendirilmesi sonucunda alındı. Uygun politikaların uygulanmasıyla ılımlı büyüme bekleniyor. Kademeli faiz artırımlarıyla ekonomi de büyüyecek" dedi.

Yellen, Fed'in faiz politikalarının ekonomik görünüme göre değişebileceğine de işaret etti. Yellen, öngörülerinin birer söz olarak değerlendirilmemesi gerektiğini de ifade etti. Fed Başkanı, ABD'de büyümenin potansiyelinin altında gerçekleşmesinin öngörüldüğünü söyledi.

Yellen, ABD'de istihdam piyasasının ise yıl sonunda daha iyi bir performans göstereceğine inandıklarını belirtti. Fed Başkanı, Çin ekonomisindeki yavaşlamaya da değindi ve büyümenin yavaşladığını söyledi. Yellen, küresel ekonomik büyümede biraz yavaşlama beklediklerini de sözlerine ekledi.

İki günlük toplantı sonrasında karar açıklayan Fed yetkilileri, küresel ekonomik ve finansal gelişmelerin risk teşkil etmeye devam ettiğine işaret etti. Fed yetkilileri daha fazla faiz artırımı için görünümü de düşürdü.

Fed yetkilileri 2016 için sadece 2 faiz artırımı öngördüklerini de ifade etti. Bununla birlikte, 2016-2017-2018 için de faiz artırımı beklentilerinin düşürüldüğü ifade edildi. ABD Merkez Bankası yetkilileri, ABD'ye ilişkin ekonomik büyüme tahminlerini bu yıl ve gelecek için aşağı çektiklerini de ifade etti.

Yetkililer, 2016 yılı için büyüme tahminini yüzde 2,4'ten yüzde 2,2'ye, gelecek yıl için büyüme tahminini yüzde 2,2'den yüzde 2,1'e çekti. 2018 için beklenti ise yüzde 2 olarak sabit bırakıldı.

Karar aralıkta verilmişti

ABD Merkez Bankası, geçen Aralık ayındaki toplantıda 2006'dan bu yana ilk faiz artışını yaparak, politika faizini yüzde 0-0.25 aralığından yüzde 0.25 – 0.50 aralığına yükseltmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fed-baskani-kuresel-buyumede-yavaslama-bekliyoruz_143700.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!