Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Fed'in Faiz Artışı Memnuniyet Verici"

Dünya Bankası Kalkınma Beklentileri Grubu Direktörü Ayhan Köse, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz artışının, ABD ekonomisindeki iyileşmeden kaynaklandığı için memnuniyet verici bir gelişme olduğunu söyledi.

yapı.com.tr
"Fed'in Faiz Artışı Memnuniyet Verici"

Köse, Fed'in politika faizini, 2006 yılından beri ilk kez artırmasının ardından konuştu. ABD’nin uzun zamandır beklenen faiz artışıyla başlayan parasal politikanın normalleşme sürecini pozitif bulduğunu ifade eden Köse, "Fed’in faiz artışı, ABD ekonomisindeki iyileşmenin bir sonucu olması nedeniyle memnuniyet verici bir gelişme. Amerikan ekonomisi kuvvetleniyor ve ülkenin para politikasını yönetenler buna dayanarak faizlerde normalleşmeye gidiyor. Dünyanın en büyük ekonomisindeki güçlenmenin ve para politikasındaki normalleşmenin küresel ekonomiye etkisinin pozitif olmasını bekliyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Köse, Türkiye gibi gelişen ülkelerin de kendi parasal ve mali ekonomilerini iyi yönlendirmeleri durumunda, Fed’in sıkılaştırma sürecini daha rahat şekilde atlatabileceklerini söyleyerek, faiz artışında yavaş ve kademeli bir yol izleyecek olmasının adaptasyonu kolaylaştıracağını dile getirdi.

Fed’in yüzde 0,25 puanlık faiz artışının tüketicilere yönelik ekonomik etkilerinin şimdilik sınırlı kalmasına rağmen uzun vadede belirginleşeceğini vurgulayan Köse, "Fed’in faiz artışının tüketicilere direkt etkisi ilk etapta sınırlı olacak. Fakat bu etkiler, uzun vadede faizler arttıkça daha fazla hissedilecektir" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fedin-faiz-artisi-memnuniyet-verici_140903.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!