Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Felakete Davetiye

Mersin Akkuyu’daki nükleer santralın, 25 km güneyinden geçen Ecemiş deprem fay hattının varlığının anlaşılmasından önce, 1976 yılında verilen ‘yer lisansı’ ile kurulacağı ortaya çıktı. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Nükleer Güvenlik Komitesi ve Danışma Kurulu Eski Üyesi Yüksek Nükleer Mühendisi Prof. Dr. Tolga Yarman, “Akkuyu mevkiinin durumunun,

Cumhuriyet Gazetesi
Felakete Davetiye

Mersin Akkuyu’daki nükleer santralın, 25 km güneyinden geçen Ecemiş deprem fay hattının varlığının anlaşılmasından önce, 1976 yılında verilen ‘yer lisansı’ ile kurulacağı ortaya çıktı. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Nükleer Güvenlik Komitesi ve Danışma Kurulu Eski Üyesi Yüksek Nükleer Mühendisi Prof. Dr. Tolga Yarman, “Akkuyu mevkiinin durumunun, sonradan ortaya çıkan Ecemiş fay hattı itibarıyla deprem açısından yeniden ele alınması gerekir. Akkuyu’ya, bugünkü şartlarda nükleer santral kurulması bir felaket olur” dedi. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) da “35 yıl içindeki değişimleri hesaba katmayan bir yer lisansının kabulü mümkün değil” değerlendirmesinde bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın “Bizde tsunami tehlikesi yok” diyerek olası bir depremde nükleer santrala ilişkin güvenlik sorununun yaşanmayacağını iddia etmesine karşın, akademisyen ve sivil toplum örgütleri Rusya’nın Mersin Akkuyu’da kuracağı nükleer santralın sonradan ortaya çıkan Ecemiş fay hattına göre yeniden değerlendirilmeyecek olmasını “büyük bir tehlike” olarak nitelediler.

EMO, konuya ilişkin değerlendirmesinde, AKP’nin Rusya ile yaptığı ve Meclis’ten geçirdiği anlaşma gereği Akkuyu’da santralı yapacak Rus şirketinin 14 Aralık 2010’da kurulduğu anımsatılarak şu ifadelere yer verildi: “Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun 1983 yılından beri yürürlükte olan Nükleer Tesislere Lisans Verilmesine İlişkin Tüzüğü’ne göre kurulacak santral için 3 lisans alınması gerekmektedir. Bunlardan birincisi yer lisansıdır. Bu lisans kapsamında değerlendirilecek olan konuların başında, ‘bölgenin topografik, jeolojik, jeoteknik, hidrolojik, sismolojik ve meteorolojik özelliklerine ilişkin bilgi ve incelemelerin, seçilen yerin deprem, sel baskını, fırtına gibi doğal olaylar ve bu olayların ikincil etkileri yönünden değerlendirilmesine ilişkin bilgiler’ yer almaktadır. Oysa Akkuyu’da kurulacak olan santral, 35 yıl önce 1976 yılında verilmiş olan yer lisansına dayanmaktadır. Bundan 35 yıl önce alınmış olan yer lisansının güncellenmesi söz konusu değildir. 35 yıl içindeki değişimleri hesaba katmayan bir yer lisansının kabulü mümkün değildir.”

Yalman: Hukuka uygunluğu iddia etmek abestir’

Prof. Yalman da “Kanuni Sultan Süleyman zamanında, Taksim Meydanı’na, bir hamam kurma ruhsatı verilmiş olsa ve bugün öyle bir ruhsatla, Taksim’de Cumhuriyet Abidesi’nin yerine, hamam kurmak istense, bu, ne kadar abes olur ise bugün, Akkuyu’ya 35 yıl önce verilen lisans ile nükleer santral kurmanın gayet doğal ve bunun hukuka uygun olduğunu iddia etmek de o kadar abestir” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/felakete-davetiye_86317.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!