Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türk Firmaları 2012'de Dünya Genelinde 17,6 Milyar Dolarlık Proje Üstlendi

Türk müteahhitlik sektörü Türkmenistan'da bu yıl 4,6 milyar dolar değerinde 72 proje üstlendi; bu rakamla 2012 yılında Türkmenistan'da alınan proje bedeli sıralamasında ilk sırada yer aldı. Türk müteahhitlik firmalarının Türkmenistan dahil, 2012 yılında dünyada üstlendiği projelerin toplam bedeli ise 17,6 milyar dolara ulaştı.

yapi.com.tr / AA
Türk Firmaları 2012'de Dünya Genelinde 17,6 Milyar Dolarlık Proje Üstlendi

Yazılı bir açıklama yapan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, dünyanın en büyük 225 müteahhitlik firma sıralamasında 33 firma ile Çin'den sonra ikinci sırada yer alan Türk müteahhitlik sektörünün, her geçen gün başarılarını yeni projeler üstlenerek dünyaya tescil ettirmeye devam ettiğini kaydetti. Firmaların, kendi projelerinin yanı sıra yarım kalan projeleri de tamamlayarak Türkmenistan'ın imarına katkıda bulunduklarını ifade eden Çağlayan, ''Bunun en güzel kanıtı, bir firmamızın Alman menşeli bir firma tarafından yarım bırakılan, 5 adet un, ekmek, makarna üretim tesisi ve satış merkezi inşaatı işi projesini üstlenmesidir'' dedi.
     
Türkmenistan'ın imarında önemli paya sahip olan müteahhitlik firmalarının 2012 yılında Kasım ayı ortalarına kadar üstlendikleri 72 projenin toplam bedelinin 4,6 milyar dolara ulaştığına dikkati çeken Çağlayan, açıklamasında şu değerlendirmelerde bulundu:

''Rüşdünü her alanda ispat eden müteahhitlik firmalarımızın 2012 yılında Türkmenistan'da üstlendikleri büyük projeler arasında olimpiyat köyü, enerji santral ve nakil hatları, yollar, su arıtma tesisleri, hastane ve acil yardım merkezleri, gıda ve ilaç sanayine yönelik tesislerle kamu idare binaları bulunmaktadır. Diğer taraftan, Türkmenistan'da sürdürülen yatırım programı kapsamında Türk firmalarınca teklif verilen ve değerlendirmesi sürdürülen ihaleler arasında Aşkabat Havaalanı ve diğer illerdeki havaalanlarının yenilenmesi, Hazar Denizi kıyısında inşa edilecek liman projesi, Türkmenistan karayolu ağının yenilenmesi, yeni konut bölgelerinin ve sanayi tesislerinin kurulmasına yönelik projeler de yer almaktadır. Söz konusu projelerde de Türk firmalarının önemli pay alacağına inanıyorum. Bu yatırımlardan alınacak projelerle birlikte Türkmenistan'da müteahhitlik sektörümüzün üstlendiği projelerin bedeli 5 milyar dolara ulaşabilecektir.''

Türk müteahhitlik firmalarının Türkmenistan dahil 2012 yılında dünyada üstlendiği projelerin toplam bedelinin 17,6 milyar dolar olduğunu belirten Ekonomi Bakanı, Türkmenistan'ın uzun yıllardır Türk müteahhitlik firmalarının en fazla proje üstlendikleri ülkelerin başında yer aldığını vurguladı. Çağlayan, ''2012 yılında üstlenilen 72 projenin toplam bedeli olan 4,6 milyar dolar ile Türkmenistan 2012 yılında en fazla proje üstlenilen ülkeler sıralamasında ilk sırada yer almaktadır'' dedi. Bugüne kadar Türkmenistan'da müteahhitlik sektörünün üstlendiği projelerin toplam tutarının 28,8 milyar dolara ulaştığını kaydeden Çağlayan, Türkmenistan'ın 28,8 milyar dolar proje bedeli ile bugüne kadar Türk inşaat sanayinin en fazla proje üstlendiği ikinci ülke olarak Rusya Federasyonu'nu takip ettiğini bildirdi.

Çağlayan açıklamasında, ''Dünyanın dört bir yanında yeni projeler üstlenerek başarı çıtasını her geçen gün yükselten müteahhitlik sektörümüz, gerek istihdam gerekse ihracatımıza destek vermeye devam edecektir. Müteahhitlik sektörümüzün başarısını tebrik ediyorum'' ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-firmalari-2012de-dunya-genelinde-17-6-milyar-dolarlik-proje-ustlendi_102959.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!