Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Fikirtepe'de Boşaltılan Binalarda Yaşamaya Devam Ediyorlar

Fikirtepe'de kentsel dönüşüm projeleri kapsamında boşaltılan evlerin sahipleri, projelerin başlamamasından şikayetçi. Firmaların vaatlerini yerine getirmediğini söyleyen ev sahiplerinin bir kısmı kirada kalıyor, bir kısmı ise kalacak yerleri olmadığı için köylerine yerleşti. Bazıları ise boşalttıkları harabe evlere tekrar yerleşmek zorunda kaldı.

yapi.com.tr
Fikirtepe'de Boşaltılan Binalarda Yaşamaya Devam Ediyorlar

Kadıköy Fikirtepe'de 8 yıl önce müteahhitlik firmaları ile ev sahipleri arasında kentsel dönüşüm projesi için anlaşma yapıldı. Atılan imzalar sonrası başlayan inşaat çalışmalarıyla birlikte binlerce ev boşaltıldı, bazı evler ise yıkıldı. Ancak bazı projelerin hayata geçmemesi nedeniyle çok sayıda ev sahibi mağdur oldu. Kimi ev sahipleri ise hisselerini sattı. Kiralık evlere taşınan bazı ev sahipleri firmaların vaat ettikleri kira yardımlarını alamadıkları için kiralarını ödeyemez hale geldi, bazıları ise boşalttıkları harabe evlere tekrar yerleşti. Bazı ev sahipleri de boşalttıkları daireleri kiraya verdi.

DHA’da yer alan habere göre; ‘’Doğduğumdan beri Fikirtepe’de yaşıyorum. 10 yıldır Kentsel Dönüşüm sebebiyle mağduruz." diyen mahalle sakinlerinden Abdullah Çiçek, şunları söyledi: “Sadece ben değil burada yüzlerce kişi mağdur. İnsanların çoğu buradan çekti gitti. Kiraya giden insanlar, kiralarını dahi alamıyorlar. Bu binada 4 tane kiracım vardı. Kentsel Dönüşüm’den ötürü boşalttık. Şuradaki çoğu bina 50-60 yıllık. Şurada bir deprem olsa bütün bu binalar yıkılır. 10 sene önce buradan 4 tane kira gelirim vardı. Benim gibi yüzlerce arkadaşım var burada.”

Başka bir mahalle sakini de “Hiçbirimizin evi depreme dayanıklı değil. Her tarafı çatlamış durumda. Biz 6 katlı bir binada oturuyoruz. Evimizi bırakıp gidemiyoruz, çünkü gittiğimiz zaman kiramızı ödemeleri gerekiyor. Vermedikleri için gidemiyoruz. Bu çatlak evde oturmak zorunda kalıyoruz. Elazığ’da deprem oldu. Aynı şekilde Fikirtepe’de deprem olsa evlerimiz yıkılır. Bir an önce yetkililerin bu işe el atmasını istiyoruz.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fikirtepede-bosaltilan-binalarda-yasamaya-devam-ediyorlar_177400.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!