Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Fikirtepe'de Yürütmeyi Durdurma Kararı

7 yıl önce Kadıköy Fikirtepe'de başlayan kentsel dönüşüm projesinde yeni gelişme yaşandı. Vatandaşlar, riskli alan kararının iptali için dava açtı ve mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi.

yapi.com.tr
Fikirtepe'de Yürütmeyi Durdurma Kararı

İstanbul'un Kadıköy İlçesi Fikirtepe bölgesinde 7 yıl önce başlayan kentsel dönüşüm çalışmalarında yeni gelişmeler yaşandı. Mayıs 2013 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile alınan riskli alan kararına karşı çıkanlar tarafından açılan dava kazanıldı. Mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

Hürriyet Gazetesi'nde Gülistan Alagöz'ün haberine göre, riskli alan kararının iptali için dava açan vatandaşlar, yapılarının sağlam ve ruhsatlı olduğunu, kararın mülkiyet hakkını kısıtladığını savunmuştu. Yürütmeyi durdurma hakkındaki kararda, 5931 bina, 1424 ticari birim, 529 adet küçük sanayi birimi, 2 adet okul bulunan alanın bilimsel veriler içeren herhangi bir teknik inceleme yapılmadan riskli bölge ilan edildiği açıklandı.

Bu karar ne anlama geliyor?
Konu ile ilgili görüşlerde bulunan Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, “Bu karar İstanbul’da birçok ilçe için de alındı. Mesela Danıştay Gaziosmanpaşa için riskli alan kararını iptal etti. Ancak Bakanlık Nisan 2016’da bir düzenlemeye giderek bu gibi durumlara karşı b planını hazırladı. Eğer bir ilçede yapılaşmanın yüzde 65’i imar mevzuatına aykırı ise riskli alan kararı alınıyor. Şimdi Fikirtepe’de de bu nedenle yeniden riskli alan kararı alınmasını bekliyorum. Üstelik bu karara Danıştay da iptal veremiyor” dedi.

Kentsel dönüşümün sekteye uğramaması için çalışacaklarını ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve İlbank Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Demirtaş ise konu ile ilgili olarak, “Şu an bölgede yarım kalan inşaatlar var ve tamamlamak için devreye girdik. Bu karar bizim direksiyona geçme nedenimizi ortadan kaldırıyor. Ama hemen gerekli adımları atarız. Vatandaşın ortada kalmasına izin vermeyiz” açıklamasında bulundu.

Yeni kararla ilgili konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ise kararsızlığın belirsizlik yarattığını ve bunun ortadan kaldırılması gerektiğini vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fikirtepede-yurutmeyi-durdurma-karari_166675.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!