Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Finlandiya’nın En Önemli Sektörü Orman Endüstrisi

Orman endüstrisi, Finlandiya’nın en önemli sektörü olma özelliğini koruyor. 2025 yılında Finlandiya’nın biyoekonomide model ülke olması hedefleniyor.

yapı.com.tr
Finlandiya’nın En Önemli Sektörü Orman Endüstrisi

5,5 milyon nüfusu ve kişi başına 37 bin 500 euro GSYİH’si bulunan Finlandiya, eğitim, basın özgürlüğü, şeffaflık gibi alanlarda dünya çapında yapılan sıralamalarda başı çekiyor. Yüzde 75’i ormanlarla kaplı olan ülkede orman endüstrisi oldukça gelişmiş durumda. Dünya Gazetesi'nden Özüm Örs'ün haberine göre, 44 bin kişi istihdam eden sektör, 2014’te, 11,3 milyar Euro’luk (37,2 milyar TL) ihracat gerçekleştirdi. En büyük ihracat pazarları arasında Almanya, İngiltere, Rusya, ABD ve Çin yer alan sektör, ülkedeki en önemli sektör olma özelliğini koruyor.

Yemyeşil ormanları ve gölleri ile meşhur olan Finlandiya’nın nüfusu 5,5 milyonu buluyor. Çoğunlukla ülkenin güneyinde bulunan şehirlerde toplanmış olan nüfusun yarısı başkent Helsinki’de yaşıyor. Ülkenin en kuzeyinde bulunan ve ülke topraklarının yüzde 30’unu oluşturan 'Lapland ’ bölgesinde ise nüfusun sadece yüzde 3’ü yaşıyor; bunun sebebi ise hayatı zorlaştıran hava şartları.Ülkenin enerji tüketiminin yüzde 25’i ahşap bazlı yakıttan karşılanırken, yüzde 23’ü petrolden, yüzde 18’i nükleer enerjiden, yüzde 10’u kömürden, yüzde 7’si doğalgazdan karşılanıyor. 2014 yılında ülkeyi ziyaret eden yabancı turist sayısı ise 7,6 milyonu buldu.

Rusya ekonomisindeki sorunlar etkiliyor

Finlandiya ekonomisinin 2008 yılında yaşanan küresel krizden bu yana sahip olduğu güçlü ve zayıf yönler de mevcut. Bu anlamda, özel borçlanmada aşırı bir yükselme olmaması, bankaların iyi bir durumda olması ve görece düşük kamu borcu güçlü yönler olarak sıralanırken, 2010’dan bu yana çalışma çağı nüfusundaki azalma ve Rusya ekonomisindeki sorunlar ve bu sorunların yansımaları, zayıf yönler olarak ortaya çıkıyor. Ülkenin ticaret partnerleri arasında Almanya, İsveç ve Rusya ilk sırayı çekiyor.


2014 yılı itibariyle kişi başına 37 bin 500 euro GSYİH’ya sahip olan ülkeden daha zengin olan 3 tane ülke bulunuyor; bu ülkeler İsveç, Danimarka ve Lüksemburg olarak sıralanıyor. Hizmet sektörü, yüzde 70 ile en geniş istihdamı sağlarken, istihdamın yüzde 27’si sanayi ve yüzde 3’ü tarımdan karşılanıyor.

Ülkenin % 75’i ormanlarla yüzde 10’u göllerle kaplı

Orman endüstrisinin çok gelişmiş olduğu Finlandiya’da, ülkenin yüzde 75’i ormanlarla; yaklaşık yüzde 10’u ise göller ve nehirlerle kaplı. 44 bin kişi istihdam eden ve yenilenebilir hammadde kullanan orman endüstrisi sektörü, ülkedeki en önemli en önemli sektör olma özelliğini koruyor. Şu anda bir değişim içinde olan sektör, kağıt dışında yeni ürünler üretiyor, örneğin, ahşap bazlı yakıtların, fosil yakıtının yerine geçirilmesine yönelik çalışmalar yapılıyor. Sektör 2014’te 11,3 milyar euroluk ihracat gerçekleştirdi; en büyük ihracat pazarları arasında Almanya, İngiltere, Rusya, ABD ve Çin yer alıyor. Ülke, gemi sanayi bakımından da oldukça önemli bir konumda yer alıyor.

Bilinçli tüketici biyoekonomiyi gelişime yönlendiriyor

2025'te Finlandiya’nın biyoekonomi konusunda model bir ülke olacağı belirtiliyor. Finlandiya’nın ormanları ‘yeşil altın’ olarak tanımlanıyor; bu anlamda, hem biyoekonomi ürünlerine dönüşebilecek yenilenebilir hammadde, hem iklim değişikliğine dur diyebilecek geri dönüşümlü ürün özelliği taşıyor. Orman ürünlerini kullananların sayısı her geçen gün artıyor.

Biyoekenomi sektörü, orman endüstrisi sektöründe ve diğer birçok sektörde pek çok yeni şirket ve iş olanağı yaratıyor. Böylece yeni ürünler ve katma değerli çözümler, yeni iş modelleri geliştiriliyor. Öncelikli olarak doğal kaynakların akıllıca kullanılması amaçlanıyor, böylece kaynaklar korunurken sürdürülebilirlik de sağlanıyor. Dikkat çeken bir diğer nokta ise tüketicilerin bakış açısı. Bilinçli tüketici seçimleriyle bir fark yaratmak istiyor; tüketiciler iklim değişikliği ile mücadelede veya kaynakların korunmasındaki rollerinin farkındalar. Bu bakış açısıyla yenilenebilir materyallerden üretilen ürünleri tercih ediyorlar. Bu da sektörün sürekli gelişmesini sağlayan önemli faktörlerden bir tanesi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/finlandiyanin-en-onemli-sektoru-orman-endustrisi-_134012.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!