Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Finlandiya Türkiye'nin Nükleer Güvenliğine Talip

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, “Nükleer güvenlik ilgilendiğimiz konulardan biri. Finlandiya Nükleer Güvenlik Ajansı dünyada hayli takdir gören bir ajanstır. Türkiye, Akkuyu’da yapılan nükleer santralle nükleer enerjiye giriyor, o sektörde bir işbirliği olabileceğini düşünüyorum” dedi

yapi.com.tr
Finlandiya Türkiye'nin Nükleer Güvenliğine Talip

2016’da Türkiye ile diplomatik ilişkilerinin 90. yıldönünümü kutlayacak olan Finlandiya, Türkiye’de özellikle enerji sektöründe yatırım ve işbirliği fırsatları arıyor. Sürdürülebilir teknolojiler ve temiz enerji alanlarında güçlü bir tecrübe ve deneyime sahip Finlandiya ekonomisinin Türkiye’nin enerji sektörünün geleceğini değiştirebilmesi mümkün. Ülkenin Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Ekonomi ve İstihdam Bakanı (ve eski Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komisyoneri) Olli Rehn’in liderliğinde bir iş delegasyonu ile özellike bu alanlarda işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için Türkiye’ye geldi.

Ziyaret öncesinde Dünya Gazetesi'ne açıklamalarda bulunan Sauli Niinistö, son zamanlarda yaşanan politik çalkantıya rağmen Fin iş dünyasının Türkiye’ye ilgisinin güçlü bir şekilde devam ettiğini belirtti. Hilal Sarı'nın haberine göre farklı sektörlerden ilgi olduğunu belirten Niinistö “Nükleer güvenlik ilgilendiğimiz konulardan biri. Finlandiya Nükleer Güvenlik Ajansı dünyada hayli takdir gören bir ajanstır. Türkiye, Akkuyu’da yapılan nükleer santralle nükleer enerjiye giriyor, o sektörde bir işbirliği olabileceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Artık AB komiserliği görevini sürdürmeyen şimdiki Ekonomi ve İstihdam Bakanı Olli Rehn ise, “Delegasyonda Finlandiya sanayinin en önemli insanları var. Bu ilginin devam ettiğinin en bariz kanıtı. Türkiye hala 80 milyon nüfusuyla nispeten dinamik bir ekonomi, yatırımları çeken ve ihracat pazarı olmak için cezbedici bir nokta” diye ekledi.

İklim değişikliği insanlığın ortak düşmanı, su seviyesi herkese eşit

Temiz enerjinin insanoğlunun ortak bir düşmanı olduğunu belirten Finlandiya Cumhurbaşkanı, bu sektörde de birçok işbirliği yapılabileceğini belirterek “Türkiye geleceğin enerji haritasında önemli bir yere sahip. İklim değişikliği korkunç birşey. Fakat, bir ihtimal, bu gerçeği insanlık için ortak bir düşman olarak görebilirsek, su seviyesinin herkes için eşit olduğunu anlarsak, hepimizi birleştirici bir güç olabilir” dedi.

Temiz enerjide Finlandiya’nın Türkiye’ye sunacağı çok şey var

Finlandiya iş dünyasının özellikle temiz enerji sektöründe çok gelişmiş bir noktada olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı, yenilenebilir enerjide çok yüksek potansiyele sahip Türkiye ile bu konuda da bir çok işbirliği imkanı olduğunu belirtti. “Türkiye’de bizim ‘yeşil altın’ da dediğimiz ormancılık sektörüne ve bunun nasıl sürdürülebilir bir şekilde yapılabileceğine dair ilginin artıyor olduğunu görüyorum. Finlandiya’nın bu konuda geçmişten beri süre gelen bir geleneği var. Finlandiya ormancılık sektörüyle geçiniyor olsa da, ormanların özenli bir şekilde idare edilmesi sayesinde, bugün hala kullanabileceğimizden daha fazla orman alanı büyüyor” diye konuştu.

Enformasyon ve iletişim çağının ilk dönem devlerinden Nokia’nın cep telefonu biriminin batmasından sonra Finlandiya ekonomisinin hayli etkilendiğini aktaran Niinistö, “Fakat artık Finlandiya’da yepyeni bir nesil büyüyor. Bu genç ve eğitimli insanlar kendi teknoloji şirketlerini kurmaya başladı. Helsinki’de Kasım ayında çok büyük bir etkinlik gerçekleştiriyoruz. Dünyanın her yernden binlerce yatırımcı geliyor. Belki bu şirketler henüz çok büyük şirketler değil ama Türkiye’nin de bu sektöre büyük ilgisi olduğuna eminim” diye konuştu.

'Umarım sarayda kaybolmam, belki bir pusula alırım yanıma'

Cumhurbaşkanını sarayda ziyaret edecek ilk liderlerden biri olduğu belirtildiğinde Niinistö, “Sarayın fotoğrafl arını gördüm. Umarım kaybolmam. Belki bir pusula alırım yanıma” diyerek mizahi bir dille Finlandiya’da büyük saraylara alışık olmadıklarını dile getirdi. Niinistö, Helsinki’deki sarayın yeni renovasyon geçirdiğini, her detayda olabildiğince orjinaline bağlı kalınmasının tercih edildiğini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/finlandiya-turkiyenin-nukleer-guvenligine-talip_136478.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!