Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Galler'in Fairbourne Kasabası 2055'e Kadar Tahliye Edilebilir

Galler'in kuzeyindeki Fairbourne sahil kasabasının sakinleri, Büyük Britanya'nın ilk iklim göçmeni olma riskiyle karşı karşıya.

yapi.com.tr
Galler'in Fairbourne Kasabası 2055'e Kadar Tahliye Edilebilir

Yaklaşık bin nüfuslu Fairbourne Kasabası'nın bağlı olduğu belediye, deniz seviyesinin yükselmesine karşı yapıları ve günlük hayatı korumanın faturasının ağır olacağını ve yerel yönetimin bu maliyetin altından kalkamayacağını söylüyor. Euronews Türkçe'de yer lalan habere göre; yükselen su seviyesinin tehlikeleri ile ilgili hazırlanan raporda da, kasabanın 2045'te dağıtılması, tahliye sürecinin 2055'e kadar tamamlanması tavsiye ediliyor.

Şu an için resmi bir karar olmadığından halka bölgeyi terk edin diye bir talimat verilemeyeceğini dile getiren belediye meclis üyesi Catrin Wager, Fairbourne sakinlerinin burada kalıp kalmamalarının kendi tercihlerine bağlı olduğunu söyledi.

Tahliye kararının çıkması halinde 500 hane yıkılacak, kasaba ülkede iklim krizi nedeniyle haritadan silinen ilk yerleşim bölgesi olacak.

"Beş yıldır süren tartışma: Denizin yükseldiğine bizi ikna etsinler"
Son beş yıldır iklim krizi tartışmalarının sürdüğü Fairbourne sakinleri ise yorgun ve kaygılı. "İklim göçmeni olarak tanımlanmak bizi rahatsız ediyor" diyor Angela Thomason: "Sorularımıza yanıt istiyoruz. 2045'e kadar suyun ne kadar yükseleceğini, bize ne olacağını bilmek istiyoruz. Belediye, Galler hükümüte hatta Londra yönetimi bizi nereye yerleştirecek?"

"Sahile indiğinizde denize bakıyorsunuz, dalgalar yine kayalıkların boyuna geliyor, her zaman olduğu gibi. Milim yükseldiği yok." diyen bir başka kasaba sakini Stuart Eves yetkililerin kendilerini ikna etmesini istiyor. Bölgede kamp alanı işleten Eves: "2045 gelmeden bize su seviyesinin ne kadar yükseleceğini rakamlarla açıklasınlar."

Henüz göçle ilgili bir hareketlilik olmazken raporla birlikte yapılan uyarılar emlak piyasasına çoktan yansıdı. Eves'e göre kasabada ev fiyatları yüzde 40 oranında düştü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gallerin-fairbourne-kasabasi-2055e-kadar-tahliye-edilebilir_173772.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!