Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İklim Değişikliğine Karşı İlkler Test Edilecek

İklim değişikliğine karşı proje geliştiren Cambridge Üniversitesi’nden bilim insanları şimdiye kadar denenmeyen yöntemleri test etmeyi planlıyor. Bunların arasında, kutupları dondurmak, atmosferden karbondioksit çekmek gibi yöntemler var.

yapi.com.tr
İklim Değişikliğine Karşı İlkler Test Edilecek

İngiltere’de çalışma yürüten bilim insanları dünyanın atmosferine verilen hasarı onarabilmek için yeni yöntemlerin test edileceği bir araştırma merkezi kurmayı planlıyor. Cambridge’de kurulacak bu merkezde dünyanın kutuplarını dondurmak ve atmosferden karbondioksit (CO2) çekmek gibi şimdiye kadar denenmeyen yöntemler denenecek.

Merkezin kurulma gerekçesi olarak, gezegene verilmekte olan tehlikeli ve geri dönüşü olmayan zararların mevcut yöntemlerle durdurulamayacak olmasına dair endişeler gösteriliyor. Alanında bir ilk olan bu inisiyatif, karbon emisyonunda azalışlara yol açabilir.

Birgün'de yer alan habere göre proje, İngiliz hükümetinin eski bilim danışmanı Prof. Sir David King tarafından koordine ediliyor. BBC News’e konuşan King, “Önümüzdeki 10 yılda yapacaklarımız, sonraki 10 bin yılda insanlığın geleceğini belirleyecek. Dünyada bu konuya odaklanan büyük bir merkez yok” diyor. Sir David tarafından geliştirilen yaklaşımlardan bazıları jeomühendislik olarak tanımlanıyor.

"Başarısızlık şansımız yok"
Cambridge Üniversitesi’nden Dr. Emily Shuckburgh ise yeni merkezin misyonunun “iklim problemini çözmek” olacağını söylüyor ve ekliyor: “Bunun yapılması lazım. Başarısız olma şansımız yok. Bu çağımızın en önemli görevlerinden biri ve bunu gerçekleştirmek için bütün gücümüzle uğraşmak gerektiğini biliyoruz.”

Üniversitenin Karbon Nötr Gelecekler İnisiyatifi’nin bir parçası olan İklim Tamir Merkezi’ni yöneten Shuckburgh, bu merkezin bilim insanları, mühendisler ve sosyal bilimcileri bir araya getireceğini söylüyor.

Kutupları tekrar dondurmak
Kutupları dondurmak için en fazla umut vadeden fikirlerden biri üstlerindeki bulutları daha parlak kılmak. İnsansız gemilerle denizden çekilecek suların, uzun bacaların ucundaki ince püskürtme memelerinden bulutlara pompalanması yoluyla bunun mümkün olabileceği düşünülüyor. Bu işlemle bulutlara taşınacak olan küçük deniz tuzu tanecikleri, yayılacakları bulutların güneş ışıklarını uzaya daha fazla geri yansıtmasını ve böylece altındaki bölgeleri daha fazla soğutmasını sağlayacak.

Gündemdeki bir diğer yöntem de atmosferdeki karbonu çekmek. Karbondioksit gazının çekilerek yeraltında depolanması hedefleniyor. Sheffield Üniversitesi’nden Prof. Peter Styring, karbondioksiti geri dönüştürebilecek bir yöntem için Tata Steel çelik şirketi ile bir pilot program yürütüyor. Pilot programda fabrikanın saldığı karbon, fabrikanın ısısını kullanarak yakıta dönüştürülecek.

Prof. Styring “Hidrojen kaynağımız var, karbondioksit kaynağımız var, ısı kaynağımız var ve fabrikada yenilenebilir bir enerji kaynağımız var” diyor ve ekliyor: “Bütün bunları bir araya getirerek sentetik yakıt yapacağız.”

Diğer fikirlerin arasında daha fazla karbondioksiti oksijene çevirebilmeleri için okyanusları daha fazla yeşillendirme fikri de var. Bu yöntemle okyanuslara bırakılacak demir tuzları ile plankton sayısının artırılması planlanıyor. Önceki denemelerde bu şekilde yeterince CO2 çekilemediği görülmüş ve bunun çevreye de zarar verebileceği ve maliyetini çıkaramadığı sonucuna varılmıştı.

Şüpheler de mevcut
Fakat York Üniversitesi’nden Prof. Callum Roberts’a göre bugüne kadar kabul edilemez görülen fikirleri değerlendirmek ve mümkünse hayata geçirmek şart. Bunun nedeni ise iklim değişikliğinin vereceği potansiyel zararın boyutunun, iklim değişikliğiyle mücadele edilirken verilecek diğer zararlardan çok daha büyük olması. Bu tür yöntemlerin potansiyel yan etkileri olabilir veya olanaksız bulunabilir.

Fakat Cambridge Üniversitesi’nden okyanus fizikçisi Prof. Peter Wadhams, bu projelerin yan etkilerinin boyutunun düzgün bir şekilde hesaplanması gerektiğini, CO2 salımını azaltmanın tek başına yeterli olmayacağını söylüyor: “Karbon salınımını azaltmak, küresel sıcaklıkları daha yavaş bir şekilde artırmak anlamına geliyor. Bu da iyi değil çünkü hâlihazırda çok ısındık ve atmosferde fazlasıyla CO2 birikti bile.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/iklim-degisikligine-karsi-ilkler-test-edilecek_172667.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!