Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifeleri Açıklandı

Brüt alanı 1 ila 10 bin metrekare arsa, bağ, bahçe, tarla, tarım alanı gibi imarlı veya imarsız arsaların değerleme ücreti 450 lira olarak belirlenirken; 50 bin 1 metrekare ve üzerinde ise 750 liradan az olmamak üzere taraflarca tespit edilecek.

yapi.com.tr / AA
Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifeleri Açıklandı

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kararlarına göre, Kurul Karar Organı'nın 22 Şubat 2013 tarihli ve 6 sayılı toplantısında, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun 76'ncı maddesi hükmü uyarınca, Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği üyelerinin vereceği değerleme hizmetlerine ilişkin olarak, 2013 yılı Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi ve Uygulama Esasları belirlendi.
     
Dükkan, ofis, plaza, iş merkezi büro, alışveriş merkezi gibi konutlar ve iş yerlerinde, brüt alanı 1 ila 500 metrekareye kadar 300 lira olarak tespit edilen değerleme ücreti, 30 bin 1 metrekare ve üzerinde ise bin 250 liradan az olmamak üzere taraflarca belirlenecek. Konut veya konut amaçlı müstakil bina gibi yerlerde ise değerleme ücreti brüt alanı 1 ila 500 metrekareye kadar 300 lira, 20 bin metrekare ve üzerinde ise 750 lira olarak belirlenirken, yalı veya eski eser niteliğindeki köşklerde ise 900 lira oldu.

Karara göre, benzin istasyonu değerleme ücreti 900 lira olarak belirlenirken, Rafineri, akaryakıt depolama tesisleri ve diğer enerji tesislerinde ise 900 liradan az olmamak kaydıyla taraflarca tespit edilecek. İmalathane, atölye, depo, hangar yapıları, fabrika gibi sınai nitelikli gayrimenkullerde değerleme ücreti brüt alan 1 ila 10 bin metrekareye kadar 750 lira, 50 bin 1 metrekare ve üzerinde ise bin 500 liradan az olmamak üzere taraflarca belirlenecek.
    
Hizmet amaçlı gayrimenkuller
    
Hastane, okul (otoparklar dahil brüt alan) ve spor kompleksi gibi hizmet amaçlı kullanılan gayrimenkullerde ise değerleme ücreti brüt alanı 1 ila 5 bin metrekareye kadar 750 lira olarak belirlenirken 30 bin 1 metrekare ve üzerinde bin 250 liradan az olmamak üzere taraflarca tespit edilecek.
    
Turizm amaçlı gayrimenkuller
    
Otel, motel, pansiyon, konaklama tesisi gibi turizm amaçlı gayrimenkullerde değerleme ücreti 1 ila 50 odaya kadar 750 lira olurken, 401 ve üzeri odalarda ise bin 800 liradan az olmamak kaydıyla taraflarca belirlenecek.
     
Konutların toplu değerlenmesinde değerleme ücreti taşınmaz adedi 101 ve üzerinde bin 785 lira'dan az olamamak üzere taraflarca tespit edilecek.
     
Gayrimenkul projesi, gayrimenkule bağlı hak ve fayda değerlemesi ile karma yapılar, bütünleyici ve eklenti niteliğindeki makine, ekipman liman, tersane gibi özellikli varlıkların değerleme ücreti de taraflarca belirlenecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gayrimenkul-degerleme-asgari-ucret-tarifeleri-aciklandi_105597.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!