Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul'da Doğru Yerde Seçilen Markalı Konutlar Rekor Prim Yaptı

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş'nin hazırladığı 'Markalı Konut Piyasası Pazar Araştırma Raporu'na göre, 2007-2012 yılları arasında markalı konutlara yapılan yatırım, altından sonra en çok kazandıran yatırım aracı olarak öne çıkıyor.

yapi.com.tr
İstanbul'da Doğru Yerde Seçilen Markalı Konutlar Rekor Prim Yaptı

p>EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş, 2007-2012 yılları arasında yapmış olduğu gayrimenkul değerleme çalışmalarını son beş yıllık değişimde örneklemeler modeliyle raporlayarak diğer yatırım araçlarının getirisiyle kıyaslamalı olarak 'Markalı Konut Piyasası Pazar Araştırma Raporu' altında bir araya getirdi. 2007 yılından bu yana konutta oluşan artış oranlarını dolar, euro, İMKB ve altında yaşanan artış oranlarıyla karşılaştıran, oldukça detaylı bir çalışma sonucunda hazırlanan yaklaşık 500 sayfalık Markalı Konut Piyasası Raporu, son beş yılda gayrimenkulün altından sonra en iyi kazandıran yatırım aracı olduğunu örnekleme modeliyle ortaya koyuyor.

5 yılda 2.5 kat artış

Son beş yıllık dönem itibariyle altının agresif bir çıkış gösterdiğini belirten EVA Gayrimenkul Değerleme yöneticileri, bu dönemde konut fiyatlarının da altındaki yükselişi yakından takip ettiğini, söz konusu aralıkta İstanbul şehir merkezinde bulunan ve üst gelir grubu tarafından tercih edilen Ulus, Bebek, Altunizade, Acıbadem gibi lokasyonlarda yer alan konutların rekor prim yaptığını ifade ediyor.

Raporda, 2007 yılında söz konusu lokasyonlarda ortalama 300 bin TL olan bir konutun değerinin 5 yıllık peridotta 720 bin TL'ye dayandığı belirtiliyor. Uzmanlar, yalnızca enflasyonun baz alınmasıyla konutların 470 bin TL'ye çıkması gerektiğine vurgu yaparak, 250 bin TL'lik fazlalığın ise yatırımın getirisi olduğunun  altını çiziyor.

Markalı konut yatırımı daha kazançlı

EVA Gayrimenkul Değerleme’nin hazırladığı rapor, İstanbul'da genel olarak gayrimenkulü altından sonra en yüksek prim yapan yatırım aracı olarak belirlerken, markalı konutlara yapılan yatırımın çok daha yüksek prim yaptığını, getiri bazında ise altına oldukça yaklaştığını ortaya koyuyor. Raporda Batı Ataşehir'de bulunan markalı konutların oluşturduğu örneklemeler, enflasyona karşı değer artışının çok daha keskin olduğunu gözler önüne seriyor. Dolayısıyla markalı konuta yapılmış olan yatırımın net olarak daha yüksek getiriye sahip olduğu raporda ortaya konuluyor.

Raporda son beş yıllık periyot kapsamında doğru proje ve doğru lokasyon tercih edildiğinde İstanbul'da markalı gayrimenkulün enflasyonun dört katına yakın artış kaydettiği, borsanın iki, dolar ve euronun ise yedi katı prim yaptığına vurgu yapılıyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-dogru-yerde-secilen-markali-konutlar-rekor-prim-yapti_103534.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!