Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gayrimenkul Sektörü de Heyecanlandı

TCMB'nin faiz indirimi, konut kredisi faizlerinde düşüş bekleyen gayrimenkul sektöründe de heyecan yarattı. Sektör temsilcilerine göre, bankaların konut kredilerinde olası bir indirime gitmesi satışlarda canlılık yaratacak.

yapi.com.tr/AA
Gayrimenkul Sektörü de Heyecanlandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) bugün borç verme faiz oranı yüzde 10.5’e, marjinal fonlama oranı yüzde 9’a indirdi. Böylece Merkez Bankası faiz koridorunu tarihin en düşüğüne çekti. 

Gayrimenkul sektörü temsilcileri faiz koridorunun üst bandında indirime gidilmesinin konut kredisi faizlerine yansıması gerektiğini düşünüyor. İşadamları yakın zamanda 3 faiz indirimi olduğunu ancak bankaların bu indirimleri kredilerine yansıtmadığını savunuyor ve indirim bekliyorlar.

'Bankalar faiz indirimine direniyor'

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir,  "Vatandaşlar, faiz oranının yüzde 1'in altına düşmesini bekliyor. Bu yüzden de sektörde durgunluk hakim." dedi.

Bankalarda şu ana kadar ciddi oranda bir indirim olmadığını hatırlatan Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu bankalar çok enteresan derecede iş birliği yapmışcasına faiz indirimine direniyorlar. Ne kadar direnecek, bu da belirsiz. Bankalar da harekete geçmeli artık ve sisteme uymalı. Üst bandı yukarıdan aşağıya indirerek yapılan bu güzel hamleler tek başına tüketiciye yansımaz. Bence bankalar buna daha fazla direnemeyecek. Onlar da indirime gidecek. Kredi vermeye onların da ihtiyacı var. Birkaç tanesi aşağıya çekmeye başlarsa devamı gelir. Ayrıca TCMB faiz indirimine devam edecek. Yıl sonuna doğru konut kredisi faiz oranları yüzde 0,90'ların altına inecektir."

'Bankaların faiz indirmemesi bir çelişki'

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, faiz oranlarının konut satışlarını hareketlendirmek için çok önemli olduğunu ancak tek başına yeterli olmadığını söyledi.

Faiz indiriminin son 4 ayda toplam indirimin 175 baz puana ulaştığını anımsatan Tavukçuoğlu, "Ancak bankalarda hala konut kredisi faiz oranları aynı seviyede. En düşüğü yüzde 1,10 civarlarında. Maliyetler bu kadar aşağı çekildiyse bankalar da düşürmeli. Faiz açıklıyorsunuz yüzde 12. Hatta yüzde 14-15'lere varıyor. Bu bir çelişki. Yıllık yüzde 12'nin altına inmeli." diye konuştu.

'Sektör yüzde 20 canlanır'

Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt, inşaat sektörünün uzun bir süredir faizlerin yüksek olmasında muzdarip olduğunu ve konut satışlarının azaldığını kaydetti.

Satışların azalmasını yüksek kredi faiz oranlarına bağlayan Özyurt, bu indirimin bir an önce bankaların tüketicilere sunduğu oranlara yansıması temennisinde bulundu.

Özyurt, "Bankalar da oranlarda indirime giderse piyasa canlanır. Sadece TCMB pozisyonunda kalmamalı. Yüzde 0,90 civarında olan konut kredisi faiz oranları piyasalara canlılık getirir. Kısa sürede piyasa hareketlenir. 0,90 seviyelerine gelirse piyasa yüzde 20'ye varan oranda canlanır. Tüketiciye de faydası olur. Geçen yıllarda yüzde 0,75'leri görmüştü, şu anda yüzde 1,20. Bu, 2 bin liralık taksitin 3 bin liraya yükseldiği manasına geliyor." görüşünü paylaştı.

'Konut fiyatları gevşemişken bankalar da harekete geçmeli'

İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Esnaf Odası Başkanı Nizameddin Aşa, "Şu anda konut satışı için en önemli faktör faiz. Psikolojik sınır olan aylık yüzde 1 oranının üzerinde. Kredi faizleri en kötü dönemini yaşıyor. Bir an önce aşağı çekilmeli. Şu anda piyasa çok durgun fiyatlar da gevşedi. Fiyatlar gevşemişken faizler yüzde 0,80'lere inerse yüzde 25'e kadar satışlar artabilir." dedi.

Bankacıların kredi almak isteyenlere karşı çok mesafeli olduğunu savunan Aşa, "Bazen kredi vermemek için uğraşıyorlar gibi geliyor. Bu konuda sicil affı da olabilir devlet tarafından. Böylece de piyasa açılır. Sırf sicil sabıkası yüzünden kredi alamayan da var." ifadelerini de kullandı.

ETİKETLER: gayrimenkul TCMB
http://www.yapi.com.tr/haberler/gayrimenkul-sektoru-de-heyecanlandi_145305.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!