Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gayrimenkulcü Bekleme Modunda!

Dolar artışı inşaat şirketlerinin yatırım iştahını düşürmedi, ancak maliyetlerine yansıdı. Maliyet artışını henüz piyasa koşullarından dolayı konut fi yatlarına yansıtmayan şirketler, fi yat artışı için doların duracağı noktayı bekliyorlar.

yapi.com.tr
Gayrimenkulcü Bekleme Modunda!

Dünya Gazetesi'nden Leyla İlhan'ın haberine göre, KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, “Dolar 2.80 iken maliyetlerimiz artacak dedik. 3.20 olunca bir yol buluruz dedik. Şimdi dolar oldu 3.80 ve ne olacağı da belirsiz” açıklamasını yaptı.

“Bu noktada zirve mi, geri dönüş mü olacak yoksa biraz daha ötesi var mı sorularından dolayı kafamız şu anda allak bullak” diyen Çelik, “Maliyetlerimiz demir-çelikten başlıyor, enerji üretimi olan tüm ürünlere yansıyor. Bu demir-çelikte başladı, çimentoda seramikte devam edecek. Ancak şu anda demir fiyatları artıyor bunu da fiyatlara yansıtalım denilecek bir ortam da yok” diye konuştu.

Türk insansının ekonominin gidişatını dolarla ölçtüğünü ifade eden Çelik, “Onun için piyasada böyle hareketli olunca konut firmaları bekleme ve izleme moduna geçip doların duracağı noktayı beklemeye başladılar. Ondan sonra fiyatlar revize edilerek tüketiciye ulaşacak bir noktaya gelir” dedi. Devam eden inşaatlarda yeni fiyatla demir ve çimento almaya başladıklarını aktaran Çelik, maliyet artışına rağmen sektörün üretim iştahında bir azalma olmadığını dile getirdi. Bu noktada inşattın seviyesinin de önemli olduğuna dikkat çeken Ömer Faruk Çelik, “Yeni başlayan bir inşaata maliyet artışı yüzde 100 yansıyacak iken inşaat yüzde 90 seviyesindeyse maliyetler daha az etkilemiş olacak” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gayrimenkulcu-bekleme-modunda_153995.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!