Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gayrimenkulde 'Kur' Endişesi

Gayrimenkul satışları belli bir ivmede sürüyor ancak döviz kurundaki artışın bir süre daha devam etmesi maliyetlere de yansıyacak. Öncelikle inşaat malzemelerine kur zammı firmaları zora sokuyor. Ardından bir de borcunu dövizle alan inşaat firmalarının kur sorunu ortaya çıkıyor.

yapi.com.tr
Gayrimenkulde 'Kur' Endişesi

Firmalar bu maliyetleri gayrimenkul fiyatlarına yansıtırsa yurtiçinde satış yapamamaktan endişeleniyor. Eğer kur zammı fiyatlara yansıtılmazsa da zararına satış yapmış olacaklar. Milliyet Gazetesi'nden Duygu Erdoğan'ın haberine göre bu durumdan tek kârlı çıkan ise yabancı konut alıcısı. Bu kitle son zamanda dövizini bozdurup Türkiye’den ev alma yoluna gidiyor. Ama inşaat şirketleri uyarıyor, “Güven yoksa tedbir alırlar.”

Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, kurun son haftalarda psikolojik sınırların üzerine çıkmasını geçici bir durum olarak gördüklerini, ancak kendilerini endişelendirmeye başladığını söyledi. Durbakayım, şöyle devam etti:

“Son beş yıldır inşaat sektöründeki maliyetlerinin ancak yüzde 5 gibi küçük bir kısmının döviz kurlarından etkilendiğini belirtiyorduk. Bu durum bugün de değişmedi. Ancak yatırım aracı olarak gayrimenkulü tercih edenlerin alımlarında gözle görülür bir düşüş oldu. Yaşanan döviz artışının mevcut siyasi konjonktürden kaynaklandığını, Türkiye ekonomisiyle ilgili o  lmadığını da çok iyi biliyoruz.”

Siyasi belirsizlik...

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Rahmi Koç’un 2001 krizinde söylediği ‘gözlüklerim buğulu, burnumun ucunu göremiyorum’ ifadesini kullanarak, “Bu döneme çok uygun bir laf. Bir sorun yok gibi ama bu belisizliği çok daha fazla ekonomi kaldırmaz. Öncelikli olarak hükümetin belli olması lazım. Düşük döviz Türkiye’nin başına her zaman beladır. Dövizin seviyeleri bizi çok etkilemez. Dışarıdan bize kötü bir bakış yok ama bu siyasi belirsizlikten kuşkulanıyorlar” dedi.

‘Dövizini eve  yatırdı’

Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, seçim sürecinin bir an önce atlatılarak, ekonomiye odaklanılması gerektiğini dile getirdi. Yılmaz, “Dolar çıkabileceği en yüksek noktada, buralarda kalmayacaktır ama buralarda bozdurup ev almak çok kârlı bir iş. Bunlar suni şeyler. Satışlarda hiçbir sıkıntı yok hatta durağan yaz dönemi olmasına rağmen her gün ev satıyoruz. En büyük sorun siyasi belirsizlik. Yoksa dövizini bu seviyeden bozdurup eve yatıran da var” diye konuştu.

Güven faktörü önemli

EYG Gayrimenkul Geliştirme İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik,  yabancıların iş yaptıkları ülkelerde güven unsuruna dikkat ettiklerini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Güvenin olmadığı yerde her şey olabilir. Ekonominin temel taşı da güven. Eğer kur bu kadar hareket ediyorsa güven unsuruna dikkat etmek lazım. Artık ekonomi yönetiminin buna bir el atmasını gerekiyor. Önemli şirketlerin döviz borcu var.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/gayrimenkulde-kur-endisesi_133548.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!