Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gaziantep Zooloji Müzesi Açıldı!

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği Türkiye’nin ilk ve tek Zooloji Müzesi Gaziantepli vatandaşların hizmetine açıldı.

yapi.com.tr
Gaziantep Zooloji Müzesi Açıldı!

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Türkiye’nin ilk ve tek Zooloji Müzesi açıldı.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi içinde 750 metrekare alan üzerinde kurulan Zooloji Müzesi’nin açılışı Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Vali Yardımcısı Halil Uyumaz ve binlerce vatandaşın katılımıyla yapıldı.

Türkiye’de ilk kez nesli tükenen ya da tükenmek üzere olan hayvanlardan oluşan bir müze açtıklarını belirten Şahin, artık çocukların bu hayvanları kitaplardan değil bizzat müzeye gelerek öğrenebileceklerini vurguladı.

Hayvanat Bahçesi ve Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler ise memelilerden sürüngenlere, kanatlılardan deniz hayvanlarına kadar toplamda 550 tür olmak üzere 700 adet hayvan örneğinin müzede bulunduğunu kaydetti.

Açılış sonrası Başkan Şahin, Vali Yardımcısı Halil Uyumaz ve beraberindekiler müzeyi gezdiler.

Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği Zooloji Müzesi’nde ilginç hayvan figürleri ile fotoğraf çektiren vatandaşlar müzeden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Gaziantep Zooloji ve Doğa Müzesi

Zamanın dondurulduğu fantastik bir dünyanın kapılarını açan ve milyonlarca yıl önce yaşamış nesli tükenmiş ve tükenmekte olan hayvanlarla tanıştıracak Zooloji ve Doğa Müzesi’nde varlığını günümüze kadar sürdüren, doğayı paylaştığımız yüzlerce hayvan örneğini yakından görme fırsatı buluyor.

Türkiye’de hayvanat bahçesi içerisinde yer alan ilk ve tek zooloji müzesi  olan Gaziantep Zooloji ve Doğa Müzesi, geçmişten günümüze tanıklık eden yüzlerce hayvan türünü tanıma imkanı sunuyor.

Müzede, M.Ö. 1700'lü yıllarda yaşamış, 4,5 metre boyundaki mamuttan gergedana, balinanın 33 milyon yıl önceki ataları dorudondan dinozor ailesi öncülerinden 150 milyon yıl önce yaşayan tyrannosaurus ve 10 bin yıl öncesindeki kılıç dişli kaplan dimetrodona kadar birçok nesli tükenmiş hayvanın canlandırılmış iskeletleri yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gaziantep-zooloji-muzesi-acildi_158169.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!