Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Gelin, 1 Milyon Konut İnşa Edilecek"

Savaşın yaralarını sarmaya çalışan Irak'ta inşaat alanında dev bir proje başlıyor. Ülkede 1 milyon adet konut inşa edilecek. Projenin ilk etabını oluşturan 100 bin konutun temeli mayıs ayının ilk günü atılacak.

yapi.com.tr
"Gelin, 1 Milyon Konut İnşa Edilecek"

Irak'taki en büyük ihtiyaçlardan biri konut alanında yaşanıyor. Bunu dikkate alan Irak hükümeti 1 milyon konutluk bir proje hazırlattı. Konutlar başkent Bağdat'ın yanı sıra ülkenin diğer şehirlerinde yükselecek. Projenin 100 bin konutluk ilk paketinin temeli ise 1 Mayıs'ta atılacak. 100 bin konutun parasal büyüklüğü 7 milyar dolar. CHA'nın haberine göre, projenin tamamının büyüklüğünün 70 milyar dolar civarında olması bekleniyor. İlk konutlar Bağdat'ın 25 kilometre güneyindeki bölgede yükselecek. Bismaya adı verilen projeyi Güney Koreliler aldı. Şantiyeyi ise Türkiye'den Tepe İnşaat hazırladı. Sadece şantiye alanı 3,75 milyon metrekare. Konutların oturacağı alan ise 20 milyon metrekare büyüklüğünde. 100 bin konutun ilk 10 bini 2 yıl sonra teslim edilecek. Daha sonra diğer etaplar. Geri kalan 900 bin konut ise zaman için ihale edilerek inşa edilecek.

Bismaya adı verilen projenin başındaki isim ise Irak Türkmeni olan Gazanfer Al-Beati. 1 milyon konutun Irak'ın büyük projelerinden biri olduğunu belirten Al-Beati, dünya çapında yürüttükleri inşaat çalışmalarıyla öne çıkan Türk iş adamlarını pay almaya davet etti. Televizyon ekranlarında görülenin dışında bir Irak olduğunu, "Gelmeyen bilemez." diye ifade eden Al-Beati, "Irak'ın hür türlü yatırıma ihtiyacı var. Türk iş adamları bu imkanı değerlendirsin. Dünyanın her yerinden insan geliyor. Türkler, Irak'ı sadece televizyon ekranından gördükleriyle değerlendirmesin. Türkler gelsin ofis açsın. Bakanlıklara yakın olsun. Para nereden gelecek oraya yakın olsun." diye konuştu.

Devasa büyüklükteki projenin Başbakanlığa bağlı Irak Yüksek Yatırım Komisyonu tarafından yürütüldüğünü, kendisinin de orada genel müdür yardımcısı olduğunu dile getiren Al-Beati, şunları söyledi: "Projenin 100 binlik kısmının şantiye işlerini Tepe İnşaat yaptı. Konutların temeli 1 Mayıs'ta atılacak. Koreli bir firma yüz bin konut yapacak. 100 bin konut 7 milyar dolar. Aşağı yukarı 70 milyar dolarlık iş var. Daha fazla da olabilir. Geri kalanlar için Türk firmaları elini çabuk tutsun. Şimdi Japonlar'da geldi. Irak'a girdi. Sadece konut değil. Başka işler de var." diye konuştu.

ETİKETLER: Irak
http://www.yapi.com.tr/haberler/gelin-1-milyon-konut-insa-edilecek_107610.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!