Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

''Irak Türkiye'nin En Büyük Pazarı Olabilir''

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (Betam) araştırma notunda, Irak'a yapılan ihracatın, Orta Doğu'ya yapılan ihracat artışındaki itici güç olmaya devam ettiği, bu eğilimin sürmesi halinde Irak'ın üç yıl içerisinde Almanya'yı geçerek Türkiye'nin en büyük ihracat pazarı olabileceği belirtildi.

yapi.com.tr / AA
''Irak Türkiye'nin En Büyük Pazarı Olabilir''

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (Betam) tarafından hazırlanan '2012'de İhracatı Altın Sırtladı' başlıklı araştırma notunu yayımlandı. Araştırma görevlisi Barış Soybilgen tarafından hazırlanan araştırmada, ''İran'ın Türkiye'ye ihraç ettiği doğalgaz ve petrol karşılığında altın ithal etmesinin geçen yılın en önemli dış ticaret olayı olduğu'' ifade edildi.
    
''Arap Baharı sonrası Kuzey Afrika'ya ihracat yüzde 41 arttı''
    
Araştırmada, Kaddafi'nin devrilmesinin ardından yeniden yapılanma sürecine giren Libya'ya yapılan ihracatın yüzde 186 artarak Arap Baharı öncesindeki seviyenin üstüne çıktığına dikkat çekildi, 2012 yılında 2,1 milyar dolara ulaştığı vurgulandı. Mısır'a yapılan ihracatta da güçlü artışların görüldüğü ve bu artışlara paralel olarak Kuzey Afrika'ya yapılan toplam ihracatın bir yılda yüzde 41 artarak 9,4 milyar dolara ulaştığı belirtilen araştırmada, şu değerlendirmelere yer verildi:
     
''Irak'a yapılan ihracat, Orta Doğu'ya yapılan ihracat artışındaki itici güç olmaya devam ediyor. Bu eğilim devam ederse Irak, üç yıl içerisinde Almanya'yı geçerek Türkiye'nin en büyük ihracat pazarı olacak gibi görünüyor. AB'nin Türkiye ihracatındaki payı 2008'den beri düşüyor. Borç Krizi bu eğilimi daha da güçlendirdi. 2012 yılında yüzde 0,3 küçülen AB'ye Türkiye'nin yaptığı ihracat yüzde 5 azalarak 62,3 milyar dolardan 59,2 milyar dolara geriledi. Buna paralel olarak Kuzey Afrika, Yakın ve Orta Doğu'nun Türkiye ihracatındaki önemi ise daha da arttı''.

http://www.yapi.com.tr/haberler/irak-turkiyenin-en-buyuk-pazari-olabilir_106658.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!