Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ocak İhracatı Rekor Getirdi

Türkiye İhracatçılar Meclisi, Ocak ayı ihracat rakamları açıkladı. Buna göre Ocak'ta ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,6 artışla 12 milyar 15 milyon dolar olarak gerçekleşti. "Bu yılın ilk ayında gerçekleşen ihracat, Cumhuriyet tarihinin Ocak ayı rekoru oldu" diyen TİM başkanı Büyükekşi, bütün sanayicileri ihracata yönelmeye davet etti.

yapi.com.tr / AA
Ocak İhracatı Rekor Getirdi

Ocak ayı ihracat rakamları, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) hizmet binasında düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,6 artışla 12 milyar 15 milyon dolarlık ihracat yapılan Ocak ayında; en fazla ihracatı, 1 milyar 589 milyon dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon sektörü yaptı. Bu yıl büyüme ağırlığının iç tüketimden ihracata kayacağını ifade eden Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, bütün sanayicileri ihracata yönelmeye davet etti. Büyükekşi, "Bu yılın Ocak ayında ihracatımız, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,6 artarak 12 milyar 15 milyon dolara ulaştı. Bu, Cumhuriyet tarihinin Ocak ayı rekoru oldu. Gündem, AR-GE, inovasyon, yüksek katma değerli bir ekonomiye geçiş olması gerekirken; ne yazık ki biz enerjimizi kısa vadeli kısır çekişmelere harcıyoruz” dedi.

2014 beklentisi olumlu

Dünya ekonomisinin 2013’ü yavaş ve kademeli toparlanarak kapattığını anlatan Büyükekşi, şöyle devam etti:

“Özellikle gelişmiş ülkelerde bu yıl iyi bir büyüme performansı bekleniyor. Büyüme beklentilerine ve artan talebe bağlı olarak, dünya ticaretinde de artış bekleniyor. Mal ticaretinde değer bazında yüzde 4, miktar bazında ise yüzde 5 artış öngörülüyor. Umuyoruz ki, geçici de olsa şu anda ülke gündemindeki negatif algılar sona erecek ve fırsatlarla dolu 2014 için ekonomimize ve temel parametrelere odaklanmaya başlayacağız. Bizler dünyadaki bu olumlu beklentilerin ihracatımıza pozitif yansıyacağına inanıyoruz ve 2014 yılı ihracat hedefimiz olan 166,5 milyar doları yakalayacağımızı düşünüyoruz".

Foto:Foto: Adem Yılmaz (AA)"Merkez Bankası zamanında proaktif davranmalı"

Gelişmiş ülkelerdeki merkez bankalarının, ekonomiler üzerindeki etkisinin bu yıl daha belirleyici olacağına işaret eden Büyükekşi, ABD Merkez Bankası FED’in çıkış planıyla daha değerli dolar, daha yüksek faiz oranları ve daha sıkı finansman koşulları oluştuğunu ifade etti. Kurdaki dalgalanmalara neden olan etmenlerin başında FED kararları ve Merkez Bankası politikaları geldiğini vurgulayan Büyükekşi, şunları söyledi:

“Merkez Bankası’nın bu kadar yüksek bir faiz artışı yapması, başta KOBİ’ler olmak üzere tüm şirketlerin borçlanma maliyetlerini ciddi oranda artıracak. Büyümede ve istihdamda yavaşlama olabileceğinden endişe ediyoruz. Bu da bize gösteriyor ki, Merkez Bankası, gelişen olaylar karşısınında zamanında daha proaktif davranmalı. Bu noktada paniğe gerek olmadığına, Türk Lirası’nın değerini eninde sonunda bulacağına da inanıyoruz. Döviz kurunda ihracatçı için seviyeden ziyade, öngörülebilirlik ve rekabetçilik önem  taşıyor. İhracatçıları, risk algısını iyi yönetmeleri konusunda uyarıyorum".

"Dünyayı ihracatla yeniden keşfedelim"

Bu yıl cari açıkta düzelme beklediklerini kaydeden Büyükekşi, “Bu yıl büyümenin ağırlığı, iç tüketimden ihracata kayacak. Biz bu noktada tüm sanayicilerimizi mutlaka ihracata yönelmeye davet ediyoruz. Bu yıl ihracat yapmayan firmalar da ihracat yapsın. Firmalarımız, baş hedefleri arasına ihracatı alsın. Dünyayı ihracatla yeniden keşfedelim” dedi. Türk firmalarının yurt dışında markalaşmaya hız vermesi gerektiğine dikkati çeken Büyükekşi, bunun için gerekirse şirket birleşme ve satın almalarına odaklanılmasını önerdi. Büyükekşi, TİM olarak bu aksiyonlara destek niteliğindeki önerileri devletin en üst kademelerine aktarmaya ve yeni yaklaşımlar geliştirmeye devam ettiklerini vurguladı.


Ocak ayı ihracat verilerine de değinen Büyükekşi, şunları kaydetti:

"Ocak ayında mal ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,6 artışla 12 milyar 15 milyon dolar oldu. Bu rakam, cumhuriyet tarihinin en yüksek ocak ayı ihracat rakamı olarak kaydedildi. Son 12 aylık ihracat ise yüzde 0,4 gerileyerek, 152 milyar 401 milyon dolara indi. Ocak ayında en fazla ihracatı, 1 milyar 589 milyon dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon sektörü yaparken, otomotiv 1 milyar 587 milyon dolar ihracat ile ikinci sırada, kimyevi maddeler de 1 milyar 404 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldı. Ocak ayında en fazla ihracat artışını yüzde 64 ile tütün, yüzde 48 ile savunma ve havacılık sektörü yakaladı. Ocak ayında en fazla ihracat yapılan 3 ülke sırasıyla Almanya, Irak ve İngiltere oldu. Almanya’ya ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20 artarken, Irak’a ihracat yüzde 16, İngiltere’ye yüzde 18 artış gösterdi. Ocak ayında AB’ye ihracat yüzde 13 artarak, 5,4 milyar dolara yükseldi. En fazla ihracat yapan ilk 10 ilimiz arasında ihracatını en fazla artıran ilimiz Sakarya oldu. Bu kentimiz, Ocak ayında ihracatını geçen yıla göre yüzde 50 artırdı"

Ocak ayı ihracat verileri

TİM verilerine göre, 2014 yılı Ocak ayında ihracat bir önceki yılın Ocak ayına göre yüzde 9,6 oranında artarak; 10 milyar 966 milyon 628 bin dolardan 12 milyar 15 milyon 156 bin dolara yükseldi. Son 12 aylık dönemdeki (2013-2014) ihracat ise bir önceki 12 aylık döneme göre (2012-2013) yüzde 0,4 azalarak 153 milyar 80 milyon 177 bin dolardan 152 milyar 401 milyon 79 bin dolara geriledi. Ocak ayında en fazla ihracat yapan sektör 1 milyar 589 milyon 828 bin dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon olurken,  bu sektörü 1 milyar 587 milyon 12 bin dolar ile otomotiv ve 1 milyar 404 milyon 824 bin dolar ile kimyevi maddeler ve mamuller sektörü izledi.

Türkiye'nin Ocak ayında toplam ihracatının yüzde 80,6'sını gerçekleştiren sanayi grubunda, 2013 yılının aynı ayına göre yüzde 9,1 artışla 9 milyar 679 milyon 609 bin dolarlık ihracat gerçekleşirken, yüzde 16,1'ini oluşturan tarım grubunda yüzde 13,7 artışla 1 milyar 932 milyon 835 bin dolarlık ve yüzde 3,4'ünü oluşturan madencilik grubunda da yüzde 2,1 yükselişle 402 milyon 713 bin dolarlık ihracat yapıldı.

Sanayi sektörü alt başlığında, toplam ihracat içindeki yüzde 60 paya sahip sanayi mamulleri sektörü ilk sırada yer aldı. Sanayi mamulleri sektöründeki en büyük payı ise yüzde 13,2 ile hazır giyim ve konfeksiyon ile yine aynı orana sahip otomotiv sektörü aldı. Aynı dönemde en yüksek ihracat artışı yüzde 64,4 ile tütün ve mamulleri sektöründe gerçekleşti. Bu sektörü yüzde 48,2 ile savunma ve havacılık sanayi ve yüzde 40,2 ile süs bitkileri ve mamulleri sektörleri izledi.

2014 yılı ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ihracatı en fazla azalan sektör yüzde 45,3 ile zeytin ve zeytin yağı sektörü oldu. Bu sektörü yüzde 13,1 ile fındık ve ürünleri sanayi ve yüzde 3,2 ile çelik sektörü takip etti.

Türkiye'nin Ocak ayında gerçekleştirdiği ihracatta ilk 10'da yer alan ülkeler sırasıyla Almanya, Irak, Birleşik Krallık, İtalya, Fransa, ABD, Rusya, İspanya, Hollanda ve İsrail oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ocak-ihracati-rekor-getirdi_116605.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!