Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Genç Mimarlar Törenle Rozet Taktı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yeni mezun mimarlara rozet takma töreni ile “Mesleğe hoş geldiniz” dedi. Mimarlık mesleğine ilk adımını atan mimarlar, törenle rozetlerini taktı.

yapi.com.tr
Genç Mimarlar Törenle Rozet Taktı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, mesleğe yeni katılan mimarlara rozetlerini verdi. Genç mimarlar rozet takma töreniyle oda yöneticileri ile mesleğe ilk adımlarını attılar. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Şube Başkan Yardımcısı Ali Atakan, Şube Sekreteri Nihal Evirgen, Şube Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu ve Songül Üzgün’ün katılımı ile gerçekleşen törende Mimarlar Odası’nın amblemi olan megaron rozetlerini alan genç mimarlar, “mesleğe hoş geldiniz” sertifikasıyla birlikte kitap hediye çeki de aldı.

Törende açılış konuşmasını Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan şunları söyledi: “Mimarlık mesleği çoklu kültürleri bir arada deneyimlediğimiz ve aynı zamanda  mimarlık kültürünü yeniden ürettiğimiz bir meslek. Okul sıralarındaki ideallerimiz, daha yaşanılabilir kentler ve nitelikli mimarlık isteğimiz, ‘mekan politiktir’ söylemiyle toplumsal süreçlerin bir parçası olarak aynı zamanda kamu yararına verilen mücadele idealleri ile birleşir, olgunlaşır. Mimarlar Odası bu olgunlaşma ve toplumsallaşma sürecinin 64 yıllık okuludur, ekolüdür. Mezun olduktan sonra kamuda, özel sektörde ya da kendi ofislerinizde kamusal bakış açısıyla mesleği yeniden üretmeye başlayacaksınız. Türkiye gibi bir ülkede zorlu bir sürecin başındasınız. İdeallerinizi yaşama geçirmeye çalışırken çoklukla problemlerle karşılaşacaksınız. Mimarlar Odası Ankara Şubesi  her hal ve şart altında yanınızda olacaktır. Örgütlü olmak böyle bir şeydir. Taktığınız bu rozet örgütü olduğunuzun ve mimarlık topluluğunun bir üyesi olduğunuzun nişanıdır. Bu nişanla  meslek etiğine saygılı toplum yararına üretimler için taşıma sorumluluğu sizlere de  emanet edilmiştir."

Candan sözlerine şöyle devam etti: "Mimarlık üretirken, üretilenin sade bir yapı olmadığı bir kentsel mekansallığın ve kültürün bir parçası olduğunun farkında olarak attığınızın her imzanın arkasında duracak kararlılık sürecinde Mimarlar Odası Ankara Şubesi en büyük destekçiniz olacaktır. Mimarlar Odası 1954 yılından bu yana, gücünü Anayasadan alan  kamu kurumu niteliğindeki bir meslek örgütü, bir taraftan da  yaşanabilir kentler ve nitelikli mekanların oluşması için kamu yararına bir mücadelenin ve Cumhuriyet değerlerinin korunmasının sigortasıdır. Meslektaşlarının sorunlarını çözmek, meslektaşlarının problemlerine dair ortak bir çalışma alanı üretmek içinde bir düzenleme örgütü olan Meslek Odası ile  birçoğunuzun öğrencilik yıllarında ilişkisinin başladığını biliyorum. Aranızda öğrenci temsilciliği yapmış gençleri görüyorum. Mimarlık fakültesine girdiğiniz andan itibaren başlayan bu yolculuğun bir üst aşamasına geçtiniz, yol arkadaşımız meslektaşımız oldunuz. Yarın bu örgütü yönetecek  daha iyi bir ülke, yaşanabilir kentler ve nitelikli mimarlık için sorumluluk alacak kadrolar olacaksınız. İyi ki geldiniz, bize güç ülkeye heyecan kattınız. Hoş geldiniz, mimarlık topluluğu gençlerle daha da büyüdü, daha da umutlandı.”

“Mimarlık mesleğini iyi ki seçmişiz, iyi ki mimarız, iyi ki Mimarlar Odası var”
Rozet takma töreninde söz alan genç mimarlar,  Türkiye’de yaşanan koşullardan kaynaklı mimarlık yapmanın ne kadar zorlu olduğunu, ancak Mimarlar Odası ile  doğal kültürel mirasın ve modern mimarlık eserlerinin korunmasında nefes aldıklarını, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin çalışmalarıyla, mücadelesiyle gurur duyduklarını, AOÇ ve İller Bankasının korunmasındaki mücadeleyi hissettiklerini ifade etti. Genç mimarlar, uykusuz geceler, sabahlanan çalışmalarla birlikte yorucu bir dönemi bitirdiklerini, bu süreçte yanlarında olan ailelerine ve öğretmenlerine teşekkür ederek, “Mimarlık mesleğini iyi ki seçmişiz, iyi ki mimarız, iyi ki Mimarlar Odası var ” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/genc-mimarlar-torenle-rozet-takti_169607.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!