Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

GES Projesi için Binlerce Ağaç Kesilecek

Karaburun Küçükbahçe Mahallesi’nde Özel Çevre Koruma Bölgesi olmasına rağmen 300 bin metrekarelik bir alanda kurulması planlanan Güneş Enerjisi Santrali için binlerce çam ağacının kesileceği öğrenildi.

yapi.com.tr
GES Projesi için Binlerce Ağaç Kesilecek

İzmir’in Karaburun ilçesi Küçükbahçe Mahallesi’nde, Özel Çevre Koruma Bölgesi olmasına rağmen 300 bin metrekarelik bir alanda Güneş Enerjisi Santrali kurulması planlanıyor.

BirGün’den Berkay Sağol’un haberine göre; 2019 yılının Mayıs ayında proje ilan edildikten sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verilen dilekçeyle başlayan mücadele, o günden beri devam ediyor. Karaburun Kent Konseyi’nden alınan bilgiye göre, verilen itiraz dilekçesi reddedildikten sonra şirketin o bölgede ağaçları kesme işlemleri daha da hız kazandı. Projenin yapılacağı bölgedeki çam ağaçlarının bir kısmı kesilirken, alanın tamamının çam ormanı ve tabanın da makilik olduğu, ayrıca 300 bin metrekarelik alanda binlerce çam ağacının kesileceği öğrenildi.

Karaburun Kent Konseyi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Bakanlık tarafından verilmiş bir ÇED kararı veya yürüyen bir ÇED sürecinin olmadığı ifade edilerek, “300 bin metrekarelik alan, iş makineleri ile hallaç pamuğu gibi atılmaktadır. Proje sahası olarak seçilen alan, uydu görüntülerinden de görüleceği üzere yoğun orman alanı iken, bugün bu ormanın bir kısmının traşlandığı ve toprağın da sıyrılması ile bölgenin ekosisteminin büyük tahribata uğradığı görülmektedir. Bilindiği gibi, orman ile ağaç topluluğu aynı anlam taşımamaktadır. Orman; yüzlerce senede oluşan bir ekosistemdir. Küçükbahçe’de traşlama ve toprak sıyırma işlemleriyle bölgenin ekosistemine büyük darbe vurulmuştur. Yoğun çam ormanın bulunduğu bölgede kesilen çamlar dere yataklarına yatırılarak üzerleri traşlanan toprakla kapatılmıştır. Bölgede yangından mal kaçırırcasına hummalı bir çalışma sürdürülmektedir.” denildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaşam hakkının yanında durmadığı belirtilen açıklamada, “Söz konusu GES, Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKB) ilan edilen sınırlar içinde ve İris Gölü ile Küçükbahçe’ye su sağlayan gölet arasındadır. Bir kenarından da, konut alanları ile komşudur. GES Projesi’nin İris Gölü’ne uzaklığı sadece birkaç yüz metre’dir. Karaburun Yarımadası’nın tek sulak alanı olma özelliğine sahip İris Gölü çok sayıda kuş, sürüngen, memeli, bitki türü için ve özellikle göçmen kuşlar için önemlidir. Yakınına yapılacak bir GES ile kuşların göç yollarına olumsuz etkisi olacağı açıktır. Bakanlık, Yarımada’da talan boyutlarında yapımı süren başta Karaburun RES Projesi olmak üzere, Küçükbahçe’deki GES projesi, Parlak/Badembükü’deki Balık Çiftliği Projesi ve Karaburun/Eğlenhoca’daki JES Arama ihalesine yol vererek, sadece yatırımcı yanında olduğunu açıkça ilan etmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ges-projesi-icin-binlerce-agac-kesilecek_181219.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!