Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

70 Yıllık Ağaçların Nakline Tepki

Ertuğrul Gazi Türbesi'nin yanında mescit ve Kuran kursu açılması için çevrede bulunan 70 yıllık ağaçlar yerlerinden sökülerek başka bir alana nakledilecek.

yapi.com.tr
70 Yıllık Ağaçların Nakline Tepki

Bilecik Valiliği'nin aldığı karar ile Söğüt ilçesinde bulunan Ertuğrul Gazi Türbesi'nin yanında mescit ve Kuran kursu açılması için çevrede bulunan 70 yıllık ağaçlar yerlerinden sökülerek başka bir alana nakledilecek. CHP Söğüt İlçe Başkanı Yusuf Sert ve bir grup doğasever ağaçları kesecek aracın Bursa'dan yola çıktığı haberi üzerine bölgeye giderek projenin durdurulması çağrısında bulundu.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre; Sert konuya ilişkin yaptığı açıklamada projeye karşı olmadıklarını ifade ederek "Bu projenin ağaçlar taşınmayarak daha uygun bir alana yapılmasını arzu ediyoruz. Ağaçlar yerinden oynamasın, yeşil elimizde kalsın." dedi. Türbenin yakınlarına bir mescit bulunduğunu belirten Sert, projenin o alanda gerçekleştirilmesinin daha uygun olacağını söyledi.

Yetkililere projenin bir an önce durdurulması çağrısında bulunan Sert, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Bugün burada toplanma amacımız hepimizin de bildiği üzere bu alana yapılması planlanan Darülkurra ve Camii projesi kapsamında görmüş olduğunuz alandaki ağaçların sökülüp başka bir alana taşınacak olmasıdır. Cumhuriyet Halk Partisi Bilecik İl Başkanımızın, sayın valimiz ile yapmış olduğu görüşme ve milletvekilimiz Yaşar Tüzün’ün Söğüt Belediye Başkanı ile görüşmesi neticesinde bu projenin 2016 yılında birkaç kişinin, Söğüt halkının ve burada yaşayanların haberi olmadan gerçekleştirdiği proje olduğu tarafımıza bildirilmiştir.

Pandemi sürecinde nefes almanın daha da önem kazandığı bugünlerde bizler için tek nefes alma yeri olan bu yeşil alanın bin bir emek ve zahmet ile yapıldığı ve nesiller boyu sürüp geleceğimize aktarabileceğimiz bu alanın betonlaştırılmasını istemiyoruz. Biz yapılacak olan bu mescit ve Darülkurra projesine karşı değiliz. Bu projenin ağaçlar taşınmayarak daha uygun bir alana yapılmasını arzu ediyoruz. Ağaçlar yerinden oynamasın, yeşil elimizde kalsın. 100 metre ileride bulunan eski müze olarak kullanılan ve şu an mescit olarak kullanımda olan alanın değerlendirilmesi daha uygundur.”

TEMA Vakfı Söğüt İlçe Temsilcisi İbrahim Aydın da yaptığı açıklamada bölgedeki ağaçların 60-70 yıllık ağaçlar olduğuna dikkat çekerek "Buradaki 60-70 yıllık ağaçların sökülüp nakledileceği söyleniyor. Ağaçlar 5 yaşını geçtikten sonra nakledilemez. Eğer bir proje gerçekleştirilecekse 50 metre ötede mescit var o alanda ağaç katliamına gerek kalmadan istenilen proje gerçekleştirilebilir." dedi.  

http://www.yapi.com.tr/haberler/70-yillik-agaclarin-nakline-tepki_181540.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!