Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Göbeklitepe’de Hedef; 2 Milyon Turist

Şanlıurfa'nın Haliliye ilçesinde bulunan, tarihi 12 bin yıl önceye dayanan Göbeklitepe’yi bu yıl 2 milyon yerli ve yabancı turistin ziyaret etmesi bekleniyor.

yapi.com.tr
Göbeklitepe’de Hedef; 2 Milyon Turist

Göbeklitepe’nin bölge turizmini canlandırması hedefleniyor. Şanlıurfa kent merkezine 18 kilometre mesafede, Örencik Mahallesi sınırlarında bulunan Neolitik döneme ait Göbeklitepe'de, 1995 yılında Şanlıurfa Müzesi ve Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü işbirliğinde kazı çalışmalarına başlandı. Kazı çalışmalarında neolitik döneme ait; 3 ila 6 metre boyunda 60 tonu bulan ağırlıkta yabani hayvan figürlü 'T' biçimli dikili taşlar ve 8 ila 30 metre arasında değişen çaplarda dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın en eski tapınak kalıntıları ile 65 santimetre uzunluğunda heykel ve çeşitli eserler bulundu. 12 bin yıllık geçmişi ile dünyanın en eski tapınağı olarak kabul edilen Göbeklitepe, geçen yıl 1 Temmuz'da UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne dahil edildi.

İngiltere’de bulunan Stonehenge’den 7 bin, Mısır piramitlerinden ise 7 bin 500 yıl daha eski olması ile insanlığın bilinen en büyük tapınağı olarak kabul edilen Göbeklitepe’nin üzeri eserlerin zarar görmemesi için çatı ile kapatıldı. Aynı zamanda ziyaretçilere Göbeklitepe’nin daha iyi tanıtılması için canlandırma merkezi yapıldı.

"Tarihin sıfır noktası"
Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, ‘tarihin sıfır noktası’ olarak kabul edilen Göbeklitepe’yi yıllardır ‘daha eskisi yok’ sloganı ile tanıttıklarını söyledi. DHA'da yer alan habere göre 2014 yılından itibaren yoğun çalışmalar yürüttüklerini; ulusal ve uluslararası etkinlikler ile verdikleri çabalarının 2019’un 'Göbeklitepe Yılı' ilan edilmesi ile amacına ulaştığını anlatan Demirkol, şöyle konuştu:

“Göbeklitepe, dünyanın bilinen en eski kültür varlığıdır. Bu anlamda biz Göbeklitepe’nin 2014 yılından bu yana tanıtımını yapmaya çalışıyoruz. Uluslararası festival, spor müsabakaları, sempozyumlar düzenleyerek Göbeklitepe’nin UNESCO listesine girmesine katkı sağladık. Ayrıca 2019 yılının Cumhurbaşkanımız tarafından 'Göbeklitepe Yılı' ilan edilmesiyle çalışmalarımızın doğru olduğu ortaya çıktı. Göbeklitepe, ülkemiz için bitmeyen kıymetli bir kaynaktır. Göbeklitepe’nin dünyaya tanıtımıyla bölgedeki refah seviyesi artacak, Şanlıurfa turizmin merkezi olacaktır. Daha önceki yıllarda 800 bin olan turist sayısının bu yıl yapılan tanıtımlar ve Cumhurbaşkanımız tarafından turizmde adres olarak gösterilmesiyle 2 milyona yükseleceğine inanıyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/gobeklitepede-hedef-2-milyon-turist_171396.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!