Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gökçeada'da Masi Otel Bilmecesi

Gökçeada’da yıkılması beklenen Masi Otel’in sahibi Masi Turizm İşletmeleri'nin Genel Müdürü Ahmet Balcı, Balıkesir-Çanakkale Planlama Bölgesi 1/100 Bin Ölçekli Çevre Düzeni Planı'nda otelin bulunduğu yerin 'Tercihli Kullanım Bölgesi'nde kaldığını belirtip, yıkılamayacağını savundu.

yapi.com.tr
Gökçeada'da Masi Otel Bilmecesi

Gökçeada İlçesi'nde, eski Bademli Köyü'nde 2000 yılında 14 odalı olarak inşa edilen 5 katlı Masi Otel'e, 6 yıl önce 29 odalı ek bina yapıldı. 43 odasıyla hizmet veren otelin ek binasına 2013 yılında ruhsat alındı. Gökçeada Gönüllüleri Derneği, bir süre önce otelin kentsel SİT alanında inşa edildiği gerekçesiyle hukuk mücadelesi başlatıldı. Danıştay 14. Dairesi, otelin SİT alanında kaldığını onadı. Çanakkale Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu da, 90 gün içinde yıkılması kararı aldı. Kurulun 18 Ocak 2016 tarihindeki toplantısında alınan kararda, "101 ada 23 parselde kurulumuz izni alınmadan yapılan otel, havuz gibi tüm inşai ve fiziki uygulamaların ilgili belediye denetiminde 90 gün içinde kaldırılmasına, yapılacak işlemler sonrasında hazırlanacak teknik rapor ve fotoğrafların kurulumuza iletilmesine, kurulumuz izni alınmadan bu parsel üzerinde herhangi bir inşai ve fiziki müdahalede bulunulmamasına karar verildi" denildi.

"Otel yapıldıktan 2 yıl sonra SİT alanından çıkartıldı"

DHA'nın haberine göre, bu gelişmeler ışığında yıkılması beklenen otelin sahibi Masi Turizm İşletmeleri'nin Genel Müdürü Ahmet Balcı, "Otelin yapıldığı yer 2000 yılında SİT alanındaydı. Ancak, iki yıl sonra SİT alanından çıkarıldı. 2010 yılında ek binayı yapınca bu durum göze battı. Gökçeada Gönüllüleri Derneği dört yıl önce bu bölgenin SİT'ten çıkartılmasına itiraz etti. Mahkeme çevrecileri haklı buldu. Danıştay da bu kararı onadı. Çanakkale Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'nun geçen 18 Ocak tarihli yıkım kararı üzerine harekete geçtik. Bununla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü'ne 28 Ocak 2016 tarihli bir dilekçe ile başvurduk. Gelen cevapta, 'İlgili dilekçede, Çanakkale İli, Gökçeada İlçesi, Eski Bademli Köyü, 101 Ada 23 numaralı parselde kayıtlı taşınmazın Balıkesir-Çanakkale Planlama Bölgesi 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planında hangi kullanımda kaldığına ilişkin görüşümüzün iletilmesi talep edilmektedir. Yapılan incelemeler neticesinde söz konusu alanın Balıkesir-Çanakkale Planlama Bölgesi 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planında Tercihli Kullanım Bölgesinde yer aldığı anlaşılmıştır' denildi. Bu şekilde bir yazı varken elimizde, nasıl olurda otelin bulunduğu alan SİT olur? Bu konuyu kamuoyunun takdirine bırakıyorum" dedi.

Balcı, bu durumda Danıştay'a, Koruma Kuruluna ve Belediyeye, verilen kararın yanlış olduğunu belirten bir yazı göndereceklerini de kaydetti.

ETİKETLER: Gökçeada
http://www.yapi.com.tr/haberler/gokceadada-masi-otel-bilmecesi_142847.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!