Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gökçeada ve Bozcaada İmara Açılıyor!

Bozcaada ve Gökçeada'yı 'bağevi' adı altında imara açan düzenleme Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın revize edip onayladığı 1/100 bin ölçekli plandan çıkarıldı. Ancak özellikle Gökçeada 'turizm alanı' adı altında imara açılıyor.

yapi.com.tr
Gökçeada ve Bozcaada İmara Açılıyor!

Radikal'den İdris Emen'in haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, meslek odalarının itirazları doğrultusunda revize edip yeniden onayladığı Balıkesir-Çanakkale bölgesi 1/100 bin Ölçekli Çevre Düzeni Planı’nı sitesinde yayınlandı. Bozcaada ve Gökçeada’yı ‘bağevi’ adı altında imara açan düzenleme yeni plandan çıkarıldı. Ancak daha önceki planda Bozcaada ile ilgili itiraza konu olan, “kıyı bölgesinin önemli bir kısmının turizm alanı ilan edilerek imara açılması” ve Gökçeada ile ilgili hiçbir itirazın dikkate alınmadan yeni imar düzenlemesi yapılması sorunları sürüyor.

İşte yeni plan…

Bozcaada'da imara açılan alan azaldı ama...

Daha önce hazırlanan 1/100 binlik plan Bozcaada’nın güney kıyılarını turizm alanı, doğal sit alanı olan Akvaryum Koyu ve çevresinin kentsel gelişim alanı olarak imara açıyordu. Yine eski plan adanın tüm tarım alanlarını da bağ evi adı altında yapılaşmaya açıyordu. Yapılan itirazlar sonucunda Akvaryum Koyu ve çevresindeki kentsel gelişim alanları kaldırıldı. Bağevi adı altında tarım alanlarını imara açan düzenleme yeni plana girmedi çıkartıldı. Ancak Bozcaada’nın güney kıyıları yeni planda da turizm alanı ilan edildiği için bu bölgelerdeki yapılaşma adanın doğallığını bozmasından endişe ediliyor.

Çanlar Gökçeada için çalıyor

Daha önce hazırlanan 1/100 binlik planda Gökçeada ile ilgili yapılan düzenlemeler yeni hazırlanan 1/100 binlik planda aynı şekilde yer alıyor. Yeni plana göre Gökçeada’nın; ‘Yaban hayatı koruma ve geliştirme alanı’, Arkeolojik sit alanı olan incirlik kıyıları, Flamingoların göç yolunda bulunan Tuz gölünün doğusu ve batısındaki sulak alan, doğal sit alanı olan Güney sahillerinin neredeyse tamamı turizm alanı olarak imara açılıyor.

Çanakkale Boğaz Köprüsü ikinci kez planda

İlk kez 2014 tarihinde hazırlanan 1/100 binlik plan yer alan Çanakkale Boğaz köprüsü revize edilen yeni planda da yer alıyor. Yeni plana göre Çanakkale Boğaz köprüsü İstanbul - İzmir transit otoyolu çerçevesinde Gelibolu-Lapseki arasında yapılacak.

Nüfus artışı 1 milyon 800 bin azaldı

İlk hazırlanan 1/100 binlik plan,  nüfusu 1 milyon 654 bin olan Çanakkale- Balıkesir bölgesinin 2040 yılı nüfusunu 4 milyon 600 bin olarak öngörüyordu. Neredeyse nüfusu üç katına çıkaran düzenlemeye meslek odaları tepki gösterince, yeni plana göre Balıkesir-Çanakkale için 2040 yılında öngörülen nüfus 2 milyon 800 bin olarak belirlendi.

Tarım alanlarının imara açılması

Bozcaada ve Gökçeada’daki tarım alanlarını bağevi adı altında imara açan plan notları yeni hazırlanan 1/100 binlik plandan tamamen çıkarıldı. Bu durumda yeni plana göre Bozcaada ve Gökçeda’da tarım arazisi özelliğini taşıyan bölgelerde hiçbir şekilde barınma amaçlı konut yapılmayacak. Ancak yeni planda da Balıkesir ve Çanakkale kent merkezlerinde bulunan büyük alanlar, Çanakkale-Balıkesir kıyıları, Çanakkale Boğazının kuzey bölgeleri ile Edremit Körfezi ve Edremit zeytinlik alanları kentsel gelişim alanı adı altına imara açılacak.

Turizm yapılaşması

Eski hazırlanan planda Gökçeada’nın güney sahilleri, Çanakkale’nin batı kıyıları ile Saros Körfezi,  Şirinköy-Uğurlu doğusundaki ormanlık alanı, Avşa adasının kıyı bölgelerinin yüzde 90’nı ve Paşalimanı adasını ormanlık bölgeleri dışında bütün sahilleri turizm alanı ilan edilmişti. Yeni hazırlanan planda bu bölgeler yine turizm alanı olarak ilan edildi. Yeni plana göre bu bölgeler turizm adı altında yapılaşmaya açılacak.

Sanayi, maden ve enerji alanları

Eski planda Bandırma ilçesinin batısındaki çevre yolu ile kıyı kesimi arasında bulunan yaklaşık 4 bin 800 hektarlık alan sanayi alanı olarak ilan edilmişti. Meslek odalarının tepkisi üzerine yeni planda Bandırma sanayi alanı 4 bin 800 hektardan bin hektara düşürüldü.  Çanakkale’nin kuzey kıyılarını enerji üretim tesisi olarak gösteren eski plan notlarına da bir takım düzenlemeler yapıldı Eski plan ithal kömüre dayalı termik santrallerinim Çanakkale’nin kuzey kıyılarında kurulabileceğini belirtirken, yeni plan ise Çanakkale’nin kuzey kıyılarında termik santral kurulma fikrinin değerlendirilebileceğini belirtiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokceada-ve-bozcaada-imara-aciliyor_128877.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!