Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gökçeada'nın Bağrına Saplanan Hançer Yıkılıyor!

Gökçeada'nın bağrına saplanan 5 katlı kaçak otel nihayet yıkılıyor. Kentsel sit alanında kaldığı Danıştay tarafından da onaylanan Masi otel için Çanakkale Koruma Kurulu 90 gün içinde yıkılması kararı aldı.

yapi.com.tr
Gökçeada'nın Bağrına Saplanan Hançer Yıkılıyor!

Gökçeada eski Bademli köyünde sit alanında yapılan 5 katılı otel için yıkım kararı nihayet kesinleşti. Danıştay 14. Dairesince sit alanında kaldığı onaylanan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzmanlarınca da yıkılması yönünde karar verilen Masi otel için yolun sonu göründü. Radikal'den Ömer Erbil'in haberine göre, Çanakkale Kültür Varlıkları Koruma Kurulu 90 gün içinde Gökçeada Belediyesi’nden otelin yıkılmasını istedi.

Eski başkana zorla getirme kararı

Önce Çevre ve Şehircilik bakanlığı otelin kaçak olduğunu ve yıkılması gerektiğini tespit etti. 6 kişiden oluşan bakanlık uzmanları hazırladıkları raporun sonuç bölümünde şu tespiti yaptı;  “İmar plan tadilatlarının üst ölçekli planlara ve 3194 sayılı İmar Kanunu’na aykırılıkları olduğu, söz konusu imar planlarına dayalı olarak taşınmaz üzerinde yapılan yapı ve düzenlemelerin 3194 sayılı İmar Kanunu’na ve üst ölçekli planlara aykırı olduğu tespit edildiğinden söz konusu yapılar hakkında 3194 sayılı kanunun 32 ve 42. maddeleri gereği işlem yapılması gerekmektedir.’’ 3194 sayılı yasanın 32 maddesi imar planına aykırı olan yapıların yıkımını talep ederken 42. madde ise cezai işleme hükmediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu raporu üzerine İçişleri Bakanlığı Gökçeada Belediyesi ile yasaya aykırı plan tadilatları yapan meclis üyeleri hakkında soruşturma başlattı. Son duruşmada, mahkemeye gelmeyen eski belediye başkanı Yücel Atalay ile ilgili kolluk güçlerince getirilmesine karar verildi.

90 günde yıkılsın

Diğer yandan Çanakkale Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nca  Danıştay 14. Daire kararı uyarınca 101. Ada 23 parselin kentsel sit alanında kaldığının kesinleştiğini 10.07.2013 tarih itibariyle de parselde fiziki müdahaleler yapıldığını tespit edildiği belirtildi. Bu değerlendirmeler ışığında Koruma Kurulu 28.12.2015 tarihli şu kararı aldı; ‘’101 ada 23 parselde kurulumuz izni alınmadan yapılan otel, havuz vb tüm inşai ve fiziki uygulamaların ilgili belediye denetiminde 90 gün içinde kaldırılmasına, yapılacak işlemler sonrasında hazırlanacak teknik rapor ve fotoğrafların kurulumuza iletilmesine, kurulumuz izni alınmadan bu parsel üzerinde herhangi bir inşai ve fiziki müdahalede bulunulmamasına karar verildi.’’

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokceadanin-bagrina-saplanan-hancer-yikiliyor_142812.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!