Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İTÜ'den Deprem Deneyleri için "Sarsma Masası"

Yerli kaynaklarla üretilen sarsma masası, yapı ve deprem mühendisliği alanlarında eğitim ve araştırma amaçlı kullanılacak.

yapı.com.tr/AA
İTÜ'den Deprem Deneyleri için "Sarsma Masası"

İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ) koordinatörlüğünde, yapı ve deprem mühendisliği alanlarında eğitim ve araştırma amaçlı kullanılacak sarsma masası üretildi.  

İTÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, İTÜ İnşaat Fakültesi Yapı ve Deprem Laboratuvarı'nda yerli yatırımcıların destekleriyle üretilen sarsma masası, aynı fakültede düzenlenen törenle tanıtıldı.  

Konuyla ilgili sunum yapan Proje Koordinatörü Doç. Dr. Ercan Yüksel, konuşmasının ardından sarsma masası üzerinde deprem senaryoları uygulayarak, bir deney gerçekleştirdi.

Sarsma masasının yapımına, büyük bölümü İTÜ mezunu olan 19 kişi ve kuruluş katkı sağladı. Mekanik, elektrik, hidrolik ve yazılım konularındaki özgün tasarımı ile dikkati çeken ve tamamen yerli kaynaklarla yapılan sarsma masası, 250 bin dolara mal oldu. 2.35x2.35 m. boyutlarındaki masa, yapı ve deprem mühendisliği alanlarında eğitim ve araştırma amaçlı kullanılacak.

Törene katılan İTÜ Rektörü Prof.Dr. Mehmet Karaca ile İnşaat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gaye Onursal Denli, sarsma masasının yapımında emeği geçen kişi ve kuruluş temsilcilerine plaket verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ituden-deprem-deneyleri-icin-sarsma-masasi_115875.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!