Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Güllük Körfezi’ne İkinci Liman İstenmiyor

Güllük Körfezi’nde ikinci bir limanın yapılmasının körfezde çevre sorunlarına yol açacağı ifade edildi.

yapi.com.tr
Güllük Körfezi’ne İkinci Liman İstenmiyor

Kıyıkışlacık Mahallesi Liman Çalışma Grubu üyeleri Güllük Körfezi’nde yapılması planlanan Yükleme Boşaltma Limanı/İskelesi projesine karşı bir araya geldi. Katılımcılar arasında mahalle Muhtarı Halis Şahin, mahalle halkı ve ayrıca Mandalya Çevre Platformu ile Kıyıkışlacık (İasos) Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği’nin temsilcileri de yer aldı.

BirGün’den Nevzat Çağlar Tüfekçi’nin haberine göre; katılımcılar, Muğla ili, Milas ilçesi Kıyıkışlacık mahallesi 394 ada 649 parselde yapılması düşünülen Yükleme Boşaltma Limanı/İskelesi projesini görüştü ve Güllük Körfezi’nde ikinci bir limanın yapılmasının körfezde yaratacağı çevre sorunlarını dile getirdi.

Toplantıya katılanlar, “Bu proje yaşam alanlarımıza huzur ve sükûnu bozacak kadar yakın mesafede olup, ekolojik dengeler de bozulacak” diyerek şunları ifade ettiler: “Projenin yaratacağı gürültü ve kirlilik nedeniyle birincil derecede balıkçılık, turizm, çevre ve doğa geri dönüşü olmayacak şekilde etkilenecek. Ayrıca arkeolojik SİT alanı olduğundan kültür varlıklarına da vereceği zarar çok büyük olacak. Güllük Körfezi’ni katledecek bu projeye onay ve ruhsat verilmesine karşıyız. Bu mesele sadece körfezin değil, ülkemizin meselesidir. Tüm duyarlı vatandaşlarımızı mücadelemizde bize destek olmaya çağırıyoruz!”

Muhtar Şahin: “Birlik beraberlik içindeyiz”
İkinci Limanın Mahallesi sınırları içinde yapılmak istenildiği Kıyıkışlacık Mahalle Muhtarı Halis Şahin de toplantıda söz alarak, “Kıyıkışlacık mahallesinde birlik beraberlik içindeyiz, halk birbirine kenetlendi. Güçlüyüz, bu limanı yaptırmayacağız.” diyerek halkın kararlılığını dile getirdi.

Temmuz ayı başında yapılacak Milas Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantılarının da önemine değinen Muhtar Halis Şahin, “Bu meclis toplantılarında Güllük Körfezinde mahallemiz sınırları içinde yapılması düşünülen ikinci liman konusu ele alınacak. Daha önce Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, ikinci limanın yapımına karşı olduklarını belirten yazıları Çevre ve Şehircilik Bakanlığına göndermişlerdi. Şimdi bu yazıların meclis kararı haline getirilmesi konusu ele alınacak. Alınacak bu kararları yakından izlemek üzere Meclis toplantılarına bizzat katılacağım.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gulluk-korfezine-ikinci-liman-istenmiyor_180668.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!