Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Güllük Limanı Revizyon Projesi Reddedildi

Muğla'da Milas Belediye Meclisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Güllük Limanı Revizyonu Projesi kapsamında planlanan Nazım İmar Planı değişikliğini reddetti. Milas Belediye Meclisi bir süre önce de Güllük Körfezi, Kıyıkışlacık’ta yapılması planlanan yükleme iskelesi projesini de oybirliği ile reddetmişti.

yapi.com.tr
Güllük Limanı Revizyon Projesi Reddedildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğünün Güllük Limanı Revizyonu Projesi için liman amaçlı olarak hazırladıkları 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli ilave uygulama imar planı teklifi, Milas Belediye Meclisinin toplantısında görüşülerek oybirliğiyle reddedildi. Belediye Meclisinin bu kararı, toplantıyı izleyen Milas Kent Konseyi üyeleriyle Güllük Körfezi çevresinde yaşayanlar tarafından sevinçle karşılandı.

BirGün’den Nevzat Çağlar Tüfekçi’nin haberine göre; limanın büyütülme çalışmalarına Milas Kent Konseyi ve Güllüklüler karşı çıkmış, liman revizyonu projesi için hazırlanan ÇED raporunun gerçekleri yansıtmadığı ve aldatmacalar dolu olduğu dile getirilmişti.

Belediye Meclisi toplantısı öncesinde, “Bu proje onaylanmamalı” diye Milas Belediye Meclisi üyelerine çağrıda bulunan Milas Kent Konseyi, yaptığı açıklamada ÇED raporu için “Kamuoyuna doğru bilgiler aktararak, yapılacak revizyon hakkında bilgi sunması beklenen ÇED raporu, birçok yanlış ve gerçek dışı bilgilerle doldurulmuştur. Böylelikle kamuoyu ve bu konuda duyarlılık gösteren kuruluşların yanlış yönlendirilmesi ve limana karşı oluşacak tepkinin azaltılması amaçlanmıştır. Güllük körfezi yıllardır balık çiftliklerinin ve maden sevkiyatının baskısı altında, her geçen gün daha fazla kirlenmektedir. Hangi gerekçelerle açıklanmaya çalışılırsa çalışılsın, bu ‘revizyon’, Güllük körfezi ve Güllük dalyanının idam fermanıdır.” ifadeleri kullanılmıştı.

Milas Belediyesi İmar Komisyonun raporunu okuyan İmar komisyonu Başkanı Halil Mutlu, komisyon olarak aldıkları kararı şöyle açıkladı: “Güllük’e yapılması planlanan liman için çevresel sorunları arttıracağından ve mevcut limanın kapasitesinin iyileştirilerek faaliyetine devam ettirilmesinin daha faydalı olacağı, bölgede oluşacak trafik yoğunluğu ve iskeleye mal taşıyacak araçların yaratacağı sıkıntılar gibi nedenlerle İmar Komisyonu olarak görüşümüz olumsuzdur.”

İmar Komisyonu raporunun ardından gündem maddesi hakkında konuşan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “İmar Komisyonumuz bu konuda fedakârca çalıştı, kendilerine bu çalışmaları için teşekkür ederim. Güllük’te mevcut bir liman bulunuyor. Yapılması planlanan ek liman Güllük’e olumsuz sonuçlar doğurur. Bu nedenle mevcut limanın revizyon çalışmalarıyla büyütülerek; denizdeki canlı yaşamına zarar vermesine, çevre ve gürültü kirliliği yaratmasına karşıyız.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gulluk-limani-revizyon-projesi-reddedildi_181222.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!