Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Güneş Enerjisi En Büyük Kredisini Aldı

Powergie, Aktif Bank'tan, güneş enerjisi alanında Türkiye'nin en büyük kredisini aldı.

yapi.com.tr
Güneş Enerjisi En Büyük Kredisini Aldı

Tunçmatik'in alternatif enerjiler alanındaki şirketi Powergie, Aktif Bank'tan, güneş enerjisi alanında Türkiye'nin en büyük kredisini aldı. 73 milyon dolarlık yatırım projesi, 6 içinde elektrik üretmeye başlayacak.

Uşak, Kütahya, Muğla, Afyon, Karaman, Elazığ, Ankara ve Mersin'de kurulacak güneş santralleri ile yılda yaklaşık 123 milyon kWh elektrik enerjisi üretilecek. Bu rakam, yaklaşık 41 bin hanenin bir yıllık enerji kullanımına denk geliyor. Söz konusu güneş yatırımı yılda 58 milyon TL’'ik ekonomik değer üretecek. Tunçmatik bu projesiyle yılda 63 bin ton karbon salınımını engellerken, 3 bin kişiye de geçici istihdam sağlayacak.

Türkiye'de güneş enerjisinde tek bir şirket çatısı altında bugüne kadarki en büyük yatırım kredisini alan Tunçmatik, Powergie markasıyla 73 milyon dolarlık yatırım projesini 6 ay içerisinde elektriğe dönüştürecek.

Uşak, Elazığ, Ankara, Kütahya, Muğla, Karaman, Afyon ve Mersin'de kurulacak santraller, 2017 sonunda güneş enerjisinden elektrik üretmeye başlayacak. Güneş enerjisinin, geleceğin enerji kaynağı olduğunu belirten Tunçmatik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer,

“Çevreci ve cari açık dostu olan güneş enerjisi, dışa bağımlı enerji kaynaklarıyla yapılan elektrik üretimi ile kıyaslandığında milli bir enerji. Güneş enerjisine yapılacak her yatırım enerji yakıt ithalatını düşürür, işte bu yüzden güneş, cari açık dostudur. Türkiye, güneş enerjisi konusunda önemli bir potansiyele sahip. Amacımız bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirmek. Türkiye ekonomisine duyduğumuz güvenle, güneş enerjisi alanındaki yatırımlarımıza devam edeceğiz. Bu yatırımdan 6 ay içinde elektrik elde edeceğiz ve güneş enerjisi dışında hiç bir elektrik üretim tesisini bu kadar sürede ayağa kaldırmak mümkün değil.” dedi.

Tunçmatik-Powergie yatırımları için kredi desteği sağlayan Aktif Bank Genel Müdürü Dr. Serdar Sümer ise Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası Aktif Bank olarak, farklı sektörlere yeni ve hiç denenmeyen finansman modelleri sunuyor, çözümler üretiyoruz. Bu doğrultuda güneş enerjisi santralleri, EPCF hizmetleri ve proje yatırımlarını 2017 yılının stratejik yatırım alanlarından biri olarak belirledik. Yenilenebilir enerji alanında özellikle güneş enerjisi santralleri, inşaat, tedarik ve proje finansmanı konusunda model çalışmalar üretiyoruz. Bu alanda hem üstlenici hem de yatırımcı konumunda olacağız. Bugün, Türkiye’nin en hızlı büyüyen 50 teknoloji şirketi arasında yer alan Tunçmatik ve yan kuruluşu Powergie ile imzalanan 73 milyon dolarlık proje finansmanı anlaşmasıyla 70 MW’ın üzerinde güneş enerjisi santrali hayata geçmiş olacak. Bu çerçevede, Aktif Bank olarak toplamda 250 milyon dolar yatırımla 250 MW kapasiteli GES projesini hayata geçireceğiz. Bu işbirliğimiz ile

Tunçmatik’e sağladığımız 73 milyon dolarlık finansman, 6 ay içerisinde yatırıma dönüşmüş olacak. Hızlı bir şekilde hayata geçirilen tesislerin üretime başlamasıyla birlikte ise biz de bunları fon ya da sukuk yapısı altında yatırımcıya sunmaya başlayacağız. 2018 yılı

itibariyle yatırımcı, piyasada eşi olmayan bu yatırım aracı ile dolar bazında yüksek getiri elde edecek. Tunçmatik ile gerçekleştirdiğimiz bu anlaşmanın her iki tarafa hayırlı olmasını dilerim.’’ şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gunes-enerjisi-en-buyuk-kredisini-aldi_160102.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!