Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Güneş Enerjisiyle Aydınlanan Bisiklet Yolu

Hollanda, artan elektrik ihtiyacını karşılamak için bisiklet yoluna entegre ettiği güneş panelleri ile elektrik üretmeye başladı.

yapi.com.tr
Güneş Enerjisiyle Aydınlanan Bisiklet Yolu

Dünyada ilk defa kullanılan ve maliyet yüksekliği nedeniyle pahalı bir yatırım olan SolaRoad Projesi, ülke genelindeki bisiklet yollarında uygulanırsa Hollanda'nın yıllık elektrik tüketimi olan 110 bin GWh'nin yüzde 25'i buradan karşılanacak.

Yıllık yüzde 3 artan elektrik ihtiyacını karşılamak için sürdürülebilir kaynaklardan elektrik üreten Hollanda, bu sistemle ilk etapta trafik ve sokak lambalarının aydınlatılmasını sağlıyor.

SolaRoad Projesi İletişim Müdürü Jannemieke van Dieren, projenin ilk çalışmalarının, temiz enerji kaynaklarının yaygın ve etkin olarak kullanılmasını sağlamak amacıyla bağımsız araştırma enstitüsü TNO'da başladığını söyledi. 

Van Dieren, Hollanda'nın yıllık elektrik harcamasının 110 bin GWh olduğunu, yenilenebilir enerjide yeni kuşak teknoloji uygulaması olarak nitelendirdiği SolaRoad Projesi ve benzerlerinin enerji ihtiyacının artması ile daha fazla kullanılacağını ifade etti. 

Bu proje ile bisiklet yolu üzerine entegre edilmiş güneş panellerinden güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüşmesinin sağlayacağını belirten Van Dieren, ilk etapta güneş sisteminin bulunduğu 100 metrelik alan çevresinde üretilen elektriğin, trafik ışıkları ve gece aydınlatmalarında kullanılacağını kaydetti.

TNO Araştırma Enstitüsü yetkilileri, Hollanda'nın 140 bin kilometre civarında yol ve yaklaşık 500 kilometrekare güneş paneli yerleştirilebilecek çatılarının bulunduğunu, yolların güneş enerjisi üretiminde daha etkin kullanılabileceğini bildirdi.

Yol altyapısına güneş hücrelerinin yerleştirilmesinin, gelecekte güneş enerjisi teknolojilerinin geliştirilmesi için farklı bir metot olabileceği, güneş enerjisi pazarına yeni bir ivme kazandıracağı ifade edildi.

Proje kapsamında bisiklet yollarının bazı kısımlarının güneş panelleri ve koruyucu özel bir kapla kaplandığı, panellerin kırılmayan bir yapıda olduğu kaydedildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gunes-enerjisiyle-aydinlanan-bisiklet-yolu_126388.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!