Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çiftlikte Elektrik Üretip Devlete Satacak

Güneş panelleriyle hem enerji ihtiyacını giderecek, hem de devlete 10 yıl boyunca elektrik satacak.

yapi.com.tr
Çiftlikte Elektrik Üretip Devlete Satacak Foto: DHA

DHA'nın haberine göre, Aydın'ın Germencik İlçesi'nde, bir tavuk işletmesinde kurulan güneş panelleriyle hem enerji ihtiyacı giderilecek, hem de devlete 10 yıl boyunca elektrik satılacak. Diğer bir tesisine de güneş panelleri yerleştirmeye hazırlanan işletmeci 46 yaşındaki Hakan Çakaloğlu, her şeyin hazır olduğunu, üretime geçmek için yapılacak denetleme sonrası onay verilmesini beklediklerini söyledi.

İlçede tavukçuluk sektöründe faaliyet gösteren Hakan Çakaloğlu ve iki kardeşi, babası 78 yaşındaki Yılmaz Çakaloğlu'ndan devraldığı bayrağı ileriye taşıdı. İki ayrı çiftliğin kapasitesi toplam 300 bin etlik tavuğa kadar çıktı.

Bununla yetinmeyen aile, yurt dışı fuarlarında gördüğü güneş enerjisi panelleriyle elektrik üretimi sistemini kendi tesislerine taşıdı. Bunun için öncelikle Germencik Kızılcapınar Mahallesi'ndeki 30 dönümlük araziye kurulu tesislerinin üzerine güneş enerjisi panelleri yerleştirdi.

Faaliyet için onay bekleniyor

Hem çiftliğin enerjisinin karşılanacağını hem de devlete elektrik satacaklarını belirten Hakan Çakaloğlu, "Güneş enerjisi sistemlerinin her şeyi tamam. Sadece devletten denetleme gelecek ve onay bekleniyor. Bürokrasi nedeniyle üç aydan beri bekliyoruz. Geç kalındığı için biraz üzgünüz. Devletimizden biz bu işlerin daha kolay çözülmesini bekliyoruz. Sonuçta ülkemize katkısı olan büyük bir yatırımdır. Biraz kolaylık ve biraz daha hızlandırılsa ülkemize faydalı olacağına inanıyorum" dedi.

10 yıl elektrik satacak

Diğer tavuk çiftliklerine de güneş panelleri döşemeyi düşündüklerini belirten Çakaloğlu, "Kurmuş olduğumuz güneş enerjisi sistemleriyle 500 KW elektrik üretebiliyoruz. Bu sistemin değeri 2 milyon lira. Diğer çiftliğimizin çatılarına da bu sistemden kurmayı düşünüyoruz. Ürettiğimiz elektrikten beşte birini biz kullanacağız. Geriye kalanını devlete satacağız. Devletle 10 yıllık mukavele imzaladık. 10 yıl bizden elektrik alma garantisi var. Kıymetli arazilerimizin heba olmaması için çiftliğini çatılarını değerlendirmeyi düşündük. Almanya'daki fuarlara gittiğimde gördüm. Orada hep bu sistemi kurmuşlar. Ülkemizde yeni yeni yapmaya başladılar. Burada da çoğalacağına inanıyorum. Arazileri heba etmeden gelecekteki çocuklarımıza daha güzel bir ortam sağlayacağız. Her kesten de bu katılımları bekliyoruz" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ciftlikte-elektrik-uretip-devlete-satacak_129077.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!