Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Gürmin Enerji'ye EPDK Tarafından Verilen Bir Lisans Yok"

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) yapılan açıklamada, Soma Kömür İşletmeleri'ne ait Gürmin Enerji şirketine EPDK tarafından verilen bir lisans bulunmadığı bildirildi.

yapi.com.tr / AA
"Gürmin Enerji'ye EPDK Tarafından Verilen Bir Lisans Yok"

EPDK'dan yapılan yazılı açıklamada, son dönemde bazı basın yayın organlarında yer alan Soma Kömür İşletmeleri’ne ait Gürmin Enerji şirketine, EPDK tarafından elektrik üretim lisansı verildiğine ilişkin kamuoyunu yanıltmaya yönelik haberler yer aldığı savunuldu. Gürmin Enerji şirketinin 29 Ağustos 2013'te EPDK'ya başvurarak Amasya-Merzifon ve Suluova ilçelerinde 306 megavat kurulu güce sahip olacak bir yerli kömür santrali kurmak üzere lisans talebinde bulunduğu ifade edilen açıklamada; EPDK tarafından yasal çerçevede incelemeye alınan konunun, prosedür gereği 19 Haziran 2014'te değerlendirme kapsamına alındığı bildirildi.

Bahsi geçen şirkete kurum tarafından herhangi bir lisans veya ön lisans verilmediği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Başvuru, Kurulumuzun değerlendirmesine alınmamıştır.  Bu kapsamda haberde iddia edildiği gibi Soma Kömür İşletmeleri’ne ait Gürmin Enerji şirketine kurumumuz tarafından verilen bir lisans bulunmamaktadır. Elektrik Piyasası Kanunu’nda yer aldığı üzere kurumumuz tüm sektör oyuncularına tarafsız yaklaşmakta ve tüm başvuruları kanuni prosedür kapsamında tarafsız bir şekilde değerlendirmeye almaktadır. Bunun yanında bazı basın yayın organlarında yer aldığı üzere, Kurumumuzun herhangi bir şirketi akladığına ilişkin iddialar tamamen mesnetsizdir. 301 madencimizi kaybettiğimiz ve ülkemizi yasa boğan Soma maden kazasının yarattığı acılar kullanarak kurumuzda devam eden işlemlerin çarpıtılarak bu tarz kasıtlı haberlere konu edilmesi ve bir kesim tarafından kendi niyetlerine alet edilmeye çalışılması büyük bir art niyet taşımaktadır".

http://www.yapi.com.tr/haberler/gurmin-enerjiye-epdk-tarafindan-verilen-bir-lisans-yok_123161.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!