Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Güzelbahçe’de Doğa için Nöbet Başladı

İzmir Güzelbahçe’de doğal sit ve tarım alanına yapılması planlanan go-kart pisti için, şirketin araçları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan aldıkları izinle asfalt dökmek için bölgeye geldi. Bölge halkı doğayı korumak için çadırlarla nöbet başlattı.

yapi.com.tr
Güzelbahçe’de Doğa için Nöbet Başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Güzelbahçe Yelki Mahallesi’nde Doğal Sit ve Tarım alanı içine Go-Kart (karting) pisti planlarını onaylaması üzerine itirazların devam etmesine rağmen, şirketin alana asfalt dökme girişimi Güzelbahçe Belediyesi ve bölge halkı tarafından büyük bir tepkiyle karşılandı. Bölge halkı şirketin bu tutumuna karşı mücadele ederek makinelerin asfalt dökmesine izin vermezken, doğayı korumak için çadırlarla alanda nöbete başladı.

BirGün’den Berkay Sağol’un haberine göre; alana inşaat ruhsatı alınmadan asfalt yapılmak istendiğini söyleyen Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, “Plan onaylandı ama henüz inşaat ruhsatı alınmadı. Planın ardından imara açıldıktan sonra gelip inşaat ruhsatı alınması gerekiyor. İnşaat ruhsatı almadan buradaki mührün sökülmemesi lazım. Bununla ilgili yürütmeyi durdurma talebiyle açılan davada mahkeme bizi haklı bularak yürütmeyi durdurma kararını reddetti, mahkemenin devamına karar verdi. Yani şu anda inşai bir faaliyet yapılamaz.” dedi.

Hukuksuzluğun önünde durduklarını belirten İnce, “Herkesi hukuka karşı saygıya davet ediyoruz. Eğer kaçak şekilde asfalt dökmeye kalkarsa gerekirse arabanın altına yatacağız. Gerekirse görevimi vekaleten meclis üyesi bir arkadaşımıza bırakır, ceketimi çıkarıp vatandaş Mustafa olarak bu mücadeleye devam ederim. Bugün yaptığımız eylem yapılan yanlışın önüne geçmektir. Kimse hukukun üstünde davranmasın. Kaçak İnşaatı engellemek benim görevim.” diye konuştu.

Sivil Toplum Kuruluşları adına konuşan Güzelbahçe Kültür, Çevre Ve Güzelleştirme Derneği (GÜLDER) Başkanı Tuğrul Şahbaz ise, “Üzerinde asfaltı olan yerler varken inatla bu güzel doğaya acımadan bu projeyi yapmaya çalışmaktan vazgeçmeli. Hukuken gerekli asfalt iznini Çevre Bakanlığı'ndan almış olabilir. Peki, Çevre Bakanlığı'nın görevi tarım alanlarının üzerine asfalt izni vermek mi? Kimse hukuku ezmeye çalışmamalı. Yürütmeyi durdurma kararı çıkarsa, bugün asfalt atılmış olsa bunun hesabını kim verecek?” dedi.,

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/guzelbahcede-doga-icin-nobet-basladi_181195.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!