Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Hafif Binalar Deprem Risklerini Azaltıyor

Yaklaşan deprem haftası öncesi Türkiye gibi bir deprem ülkesinde yapıları inşa ederken çok daha dikkatli ve itinalı olmak gerektiğini vurgulayan Türk Ytong Genel Müdürü Gökhan Erel, yönetmeliklere uygun yapılan binalarda daha güvenli ve huzurlu bir hayat sürmenin mümkün olduğunu söyledi.

yapi.com.tr
Hafif Binalar Deprem Risklerini Azaltıyor

Yazılı açıklamasında daha hafif binaların deprem risklerini de azalttığına işaret eden Gökhan Erel, "Yapı malzemesinde hafiflik ve güvenlik denince de akla ilk olarak Ytong malzemesi gelmektedir. Kuru birim hacim ağırlığı 400 kg/m³ olan Ytong, hafifliğiyle binaların toplam ağırlığının, dolayısıyla depremde maruz kalacağı kuvvetlerin azalmasını sağlamaktadır. Ytong, bu anlamda güvenli yapılaşma için önemlidir" dedi.

"Ytong konutları, depremi hasarsız atlattı"

Depreme karşı, yönetmeliklerde öngörülen  özelliklere sahip Ytong donatılı elemanları ile oluşturulan yapıların depreme ve yangına karşı son derece dayanıklı olduğunu kaydeden Erel, "Marmara depremi ve Van depremi sonrasında yapılan incelemelerde, Ytong donatılı elemanları ile yapılan konutların, depremi hasarsız olarak atlattığı tespit edilmiştir. Ytong konutlarının depreme dayanıklılığı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın raporuyla da belgelenmiştir" şeklinde konuştu.

Yangın riski unutulmamalı

Erel, depremlerde yıkım kadar, deprem sonrası çıkan yangınların da can kayıplarına sebep olduğunu anımsatarak, Ytong'un A1 sınıfı ‘hiç yanmaz’ bir yapı malzemesi olması nedeniyle yangın sırasında zehirli gaz açığa çıkarmadığını, yüksek dayanımı nedeniyle yangın kaçış koridorlarında da Ytong ürünlerinin tercih edildiğini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hafif-binalar-deprem-risklerini-azaltiyor_104762.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!