Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Hamitabat Doğalgaz Çevrim Santrali'nin Temeli Atıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, "Son bir hafta içerisinde yalnızca bakanlığımızın yaptığı açılışların tutarı 2.1 milyar dolar" dedi.

yapi.com.tr/AA
Hamitabat Doğalgaz Çevrim Santrali'nin Temeli Atıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Son bir hafta içerisinde yalnızca bakanlığımızın yaptığı açılışların tutarı 2,1 milyar dolar" dedi.

Bakan Yıldız, Limak Holding'in Hamitabat Doğalgaz Çevrim Santrali Yeni Yatırımı Kredi Sözleşmesi imza ve temel atma törenine telekonferansla bağlandı.

Çeşitli illerde son bir haftada yapılan elektrik üretim santrali açılışlHamitabat Doğalgaz Çevrim Santraliarının toplam yatırım değerinin, 2 milyar 100 milyon dolar olduğunu ifade eden Yıldız, buna, Sivas, Çanakkale, İzmir ve Aydın'da açılan santralleri örnek gösterdi.

Yıldız, kredi veren kuruluşlar ve uluslararası sermayeye, Türkiye'ye ve siyasi istikrara duydukları güvenden dolayı teşekkür ederek, "Türkiye'deki siyaset, her ne kadar seçim öncesi bir kısım çalkantılar taşıyor olsa da istikrarını hiçbir zaman kaybetmez. Türkiye'deki vatandaşımız gördüğünden daha geri kalmaz ve yükselen bu çıta daha da aşağıya düşmez" diye konuştu.

Enerji yatırımlarında kamu ile özel sektörün yer değiştirdiğine dikkati çeken Taner Yıldız, 13 yıl öncesine kadar elektrik üretiminde özel sektörün payı yüzde 32'lerde olduğunu, şimdilerde ise kamu payının yüzde 32'lere düştüğünü kaydetti.

Yıldız, "Sene 1902; Türkiye'de ilk elektrik üretimi başlıyor. Sene 2002; 31 bin 800 megavatlık ilk yüzyıl içerisinde Türkiye'de kurulu güç tesis ediliyor. Bu ülkenin idaresine konan irade son 12 yılda, hükümetlerimizi zamanında takribi 39 bin megavatlık yeni kurulu güç tesis etti. İlk yüz yıldakinden daha fazlasını son on iki yılda tesis ettik" ifadelerini kullandı.

Dünyada yıllık yapılması gereken 2 trilyon dolarlık yatırımın yüzde 60'ının, ömrünü tamamlamış tesislerin yenilenmesiyle ilgili olduğuna dikkati çeken Yıldız, Türkiye'deki elektrik yatırımlarının da süresi dolan tesisleri yenileyeceğini bildirdi.

"Otuz yıllık santral baştan aşağı yenilenecek"

Limak Enerji Üst Düzey Yöneticisi Birol Ergüven, törenin ardından yaptığı açıklamada, Hamitabat Termik Santrali'ne yaklaşık 520 bin avroluk yatırım yapılacağını söyledi.

Ergüven, santralin Türkiye'nin arz güvenliğine ciddi katkısı sağlayacağına işaret etti.

Santralin yenilenmesi için çalıştıklarını dile getiren Ergüven, ''Hamitabat Termik Santrali'miz, Türkiye'nin en eski ve en büyük santrallerden biri. Bugün Hamitabat Termik Santrali'nin doğuşunun günü. Otuz yıllık bu santral tamamen baştan aşağı yenilenecek" dedi.

Proje

Limak Holding ile InfraMed, Hamitabat Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali Yenileme Projesi kapsamında 520 bin avroluk yatırım için beş bankadan toplam 395 milyon avro kredi sağlayarak yenileme çalışmalarına başladı.

Türkiye'nin en eski doğalgaz çevrim santrali olan santralin yenilenmesi için yürütülen proje kapsamında, santralde sağlanan verimlilik artışı sayesinde Türkiye yılda 600 milyon metreküp civarında daha az doğalgaz ithal etmesi amaçlanıyor. Santralin verimlilik oranını yüzde 38'den yüzde 62'ye çıkarmayı amaçlayan projenin, 2017 yılında tamamlanması hedefleniyor. Ses emisyonunun yüzde 15 azalacağı tesiste, su sarfiyatı da 350 bin tondan 170 bin tona inecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hamitabat-dogalgaz-cevrim-santralinin-temeli-atildi_131209.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!