Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Doğalgaz Bağımlılığına Karşı Yeni Hamle

Türkiye'de doğalgaza bağımlılığı azaltmak adına neredeyse her gün yeni bir adım atıyor. Son olarak 4 milyar metreküp kapasiteli 2 depolama tesisi yatırımı teşvik kapsamına alındı.

yapi.com.tr/AA
Doğalgaz Bağımlılığına Karşı Yeni Hamle

Türkiye'de doğalgazda arz güvenliği ve ticaretine önemli katkı sağlayacak 4 milyar metreküp kapasiteli 2 depolama tesisi yatırımı, kapsamlı bir teşvik paketiyle desteklenecek.

Doğalgaz depolama kapasitesinin artırılması çabalarının sürdürüldüğü bir ortamda, ekonomi yönetimi de bu alana yönelik yatırımlara ciddi teşvikler sağlıyor. Bu çerçevede, Bendis Enerji'nin Toren Doğalgaz Depolama ve Madencilik AŞ ile Gaz Depo ve Madencilik AŞ aracılığıyla Mersin'de hayata geçirilecek 2 yeni doğalgaz depolama tesisi yatırım teşvikleri kapsamına alındı.

7 milyar liraya mal olacak

Toplam depolama kapasitesi 4 milyar metreküp olan tesisler için yaklaşık 10,5 milyar liralık yatırım yapılacak. Toren Doğalgaz Depolama ve Madencilik AŞ tarafından hayata geçirilecek yatırım 3 milyar metreküp kapasiteli olacak. Tesis için yaklaşık 7 milyar lira harcanacak. Bu yatırım için 695 milyon 447 bin 807 dolarlık makina ve teçhizat ithalatına gidilecek. Proje, 48 kişiye istihdam olanağı sağlayacak. Gaz Depo ve Madencilik AŞ'nin yapacağı tesiste ise 1 milyar metreküp doğalgaz depolanabilecek. Depolama tesisi için yaklaşık 3,5 milyar liralık sabit yatırım yapılacak. Tesis için 360 milyon 67 bin 874 dolarlık makina ve teçhizat ithalatı gerçekleştirilecek. Bu yatırımla birlikte 24 kişi istihdama katılacak. Doğalgaz depolama tesisleri için KDV iadesi ve istisnası, Gümrük Vergisi muafiyeti, yüzde 90 vergi indirimi, yüzde 50 yatırım katkısı, 7 yıl sigorta primi işveren hissesi desteği, yatırım yeri tahsisi ve faiz desteği gibi yatırım teşvikleri verilecek.

ETİKETLER: doğalgaz Rusya
http://www.yapi.com.tr/haberler/dogalgaz-bagimliligina-karsi-yeni-hamle_140937.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!