Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hasankeyf'i Kurtaracağız

Başbakan Erdoğan, Ilısu Barajı inşa edilince suya gömülecek olan Hasankeyf'i kurtarmak için firmalarla görüştüğünü açıkladı: Dört medeniyet geçen b

Radikal
Hasankeyf'i Kurtaracağız

b>Başbakan Erdoğan, Ilısu Barajı inşa edilince suya gömülecek olan Hasankeyf'i kurtarmak için firmalarla görüştüğünü açıkladı: Dört medeniyet geçen bu yeri sualtında bırakamayız. Hasankeyf turizme açılacak.

Başbakan Tayyip Erdoğan, tarihi Hasankeyf kentinin kurtarılacağını, Ilısu Barajı'nın suları altında kalmayacağını açıkladı.
Erdoğan'ın sözleri, binlerce yıllık tarihin geleceğe ulaşmasını sağlayacak.
Erdoğan, dün Batman'da, Ilısu Barajı'yla bölgenin çehresinin değişeceğini anlatırken, barajın sularının altında kalacak olan Hasankeyf konusuna da değindi. Hasankeyf'in medeniyetlerin buluştuğu bir yer olduğunu belirten Erdoğan, şunları söyledi:


'Müteahhitlerle görüştük'
"Buradan dört medeniyet geçti. Bu medeniyetleri sular altında bırakamayız. Avusturya'da Ilısu Barajı'na talip olan müteahhitlerle görüştük ve projelerini, Hasankeyf'i Ilısu'ya gömmemeleri şeklinde hazırlamalarını istedim. DSİ'nin de Hasankeyf'i kurtarma projesi var. Yakında açıklanacak. Amacımız, Hasankeyf'i sular altında bırakmayıp dünya turizminin hizmetine sunmak."


Cano: Tehlike sürüyor
Hasankeyf Vakfı kurucu üyesi avukat Murat Cano ise Başbakan'ın sözlerini temkinli karşıladı. Cano, şu değerlendirmeyi yaptı: "Başbakan'ın sözlerini şüpheyle karşılıyorum. Geçen yıl yapılan açıklamada, bunun devlet projesi olduğu söylenmişti.
Amaç Hasankeyf'i gerçekten kurtarmaksa, önce proje iptal edilir, ardından da sözleşme feshedilir. Kurtarmaktan söz edilen, baraj gölü kodunu düşürmekse, bu, tehlikenin geçtiği anlamına gelmiyor. Bölgedeki eserlerin
envanteri çıkarılmış değil. O havzada 214 tane tarihsel yerleşme yeri var. Geçen yılki kazılarda bulunan kil tabletlerin incelenmesi sonucu, bölgedeki medeniyet izlerinin milattan önce 9 bin yıl öncesine ait olduğu belirlendi. İtalya, İsveç ve İngiltere konsorsiyumdan çekildi. Ancak İsviçre'nin başını çektiği konsorsiyum hâlâ görevde. Yani tehlike ortadan kalkmış değil. ABD ve Almanya'nın bu coğrafyaya, Ortadoğu'ya yönelik planları var. Almanya Federal Başbakanlığı'na, projeden çekilmeleri talebiyle yazı gönderdim, ancak konsorsiyumla ortak hareket edeceklerini belirttiler."

Bir açık hava müzesi
Doğu ve Batı kavimlerinin gözbebeği Hasankeyf, Bizans, Sasani, Emevi, Abbasi, Artuklu, Eyyubi ve Osmanlılara ev sahipliği yaptı. Antik dönemden ortaçağın muhteşem yapılarına kadar hepsini gördü. Medreseleri, rasathane, darüşşifa ve diğer eğitim kurumlarıyla bölgenin ilim ve kültür merkezi oldu. Anadolu'da ortaçağa ait bütünlüğünü koruyabilen tek kent.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hasankeyfi-kurtaracagiz_5081.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!