Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Madencilere 1993 Yapımı Çin...

Yaşam Odasına Talep Patladı

Denetim Sadece Dört Gün Sürmüş

Sayıştay da Bir Yıl Önce Uyarmış

Madenin Sahibi Alp Gürkan'da...

Yaşam Odası Yoktu, Yeni Yapıyoruz

Yaralı Kurtulan İşçilerden...

Soma Faciasının Nedeni Trafo Değilmiş

Kuraklık HES’leri Vurunca...

İşkur'da Kayıtlı 247 Çocuk...

Rödovans mı Kölelik mi?

İzmir Vali Yardımcısı: Soma'da...

Mühendisler 4 Yıl Önce Uyarmış

Dünyada Robot Türkiye'de Kazma

"Yasal, Sosyal ve Toplumsal...

Maden Faciaları Nasıl Önlenir?

Gelişmiş Ülkelerde Maaşları...

'Kaza Değil Cinayet'

142 İşyerinden 18’i Mevzuata Uygun

Soma'da Kurtarma Nasıl Yapılıyor?

Dünya Soma Faciasını İşte Böyle Duyurdu

Kömür için 49 Bin Kişi Yeraltında...

'Orada Bağırma, Burada Bağırma....

"10 Yıllık Madenciyim Gerçek...

Bir Tek Pakistan, Afganistan...

Soma'da Bu Sabah: Ölü Sayısı...

Elektrik Mühendisleri Odası'ndan...

Soma'daki Madenin Sahibi İlk Kez Konuştu

Zonguldak'ta da Göçük: Bir...

İş Dünyasından "Soma" Açıklamaları

Twitter’da Maden Faciasına...

“'Taşeron ve İstihdam Yasası'...

Kara Üstünlük: Madenlerde...

Türkiye Maden Güvenlik Sözleşmesini...

Soma'da Kömür Madenindeki...

Çinli Madencileri Koltuk Korkusu...

Emekçilerin Yaşamı Piyasanın...

"Güzel Ölmek İstemiyoruz" Demişlerdi!

Ölüm Ocağında "15 Yaşında Çocuk" İddiası

Kar Amacı Güdülürken Gerekli...

Maden Değil Ölüm Ocağı: 73...

Meclis Soma'yı 'Araştırmayı' Reddetti

Foto: DHA

Türkiye Soma için Ağlıyor

Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 284'e Yükseldi

Eneri ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın gece saatlerinde yaptığı açıklamada, Soma'da maden faciasında yaşamını yitiren işçilerin sayısının 284'e yükseldiğini bildirdi.

yapi.com.tr/AA
Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 284'e Yükseldi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, maden kazasında ölen işçi sayısının 284'e yükseldiğini bildirdi.

En son açıklamadan bu yana bir işçinin daha cenazesine ulaşıldığını dile getiren Yıldız, bununla birlikte olayda yaşamını yitiren işçi sayısını 284'e yükseldiğini kaydetti. 

Yaşamını yitiren işçilerden 6'sı için henüz hiç müracaat yapılmadığını hatırlatan Yıldız, yakınlarına ulaşamayan ailelere, AFAD Mobil Koordinasyon Merkezi yanında kurdukları birime başvurmaları çağrısını yineledi.

Yıldız, çalışmaların aralıksız süreceğini dile getirerek, "Bu gece sabaha kadar da çalışmalar devam edecek. 3 ayrı vardiya grubuyla karbonmonoksit seviyesinin düşüyor olması, çalışmaları daha da rahatlatacaktır diye düşünüyoruz" dedi.

Çalışmaların sağlıklı bir şekilde yürütülmesinde işçi yakınlarının tutumunun büyük katkısı olduğunu vurgulayan Yıldız, şöyle konuştu:

"Tabi bu arada bizim dokusu, yapısı sağlam insanımız bir kez daha kendini burada göstermiş oldu. Özellikle işçi kardeşlerimizin yakınlarından göstermiş oldukları metanetten, sükunetten ve tevekkül yapılarından dolayı da kendilerine minnetlerimizi, şükranlarımızı sunuyoruz. Çünkü, bu çalışmaları kolaylaştırdı diye arkadaşlarımızla yaptığımız teknik çalışma toplantısında bir kez daha bu karara vardık. Özellikle o sükunetlerinin karşısında hep beraber tekrar minnetlerimizi ve teşekkürlerimizi sunuyoruz."

"Kimsenin gözünün yaşına bakacak halimiz yok"

Bakan Yıldız, bununla birlikte hiç kimsenin, kazanın sorumlularının bulunarak gerekli işlemlerin yapılmasından tereddüt duymamasını isteyerek, şunları kaydetti:

"Biliyoruz ki, 77 milyonun gönlü, kalbi burada atıyor. Herkes müsterih olsun. Tekraren söylüyorum, kamu veya özel sektör ayrımı yapmaksızın, kimin ihmali varsa bu konuda bizim kimsenin gözünün yaşına bakacak halimiz yok. Bu bir vebaldir ve bu vebali bizler omuzlarımızda, yüreğimizde hissediyoruz. Hiçbir işçi kardeşimizin hakkını da hiçbir kimsede bırakmayız. Son 3 yılda yapılan denetimlerde çalışma bakanlığımızın ve enerji bakanlığımızın yaptığı denetimlerde toplam 114 adet kömür ocağı kapatıldı. Ruhsatları da bu manada iptal oldu. Bunların görünürlülüğünü (hataların) fark edilebilir olduklarını da bir kez daha vurgulamak isterim. Biz öncelikle işçi sağlığımız ve iş güvenliğimizle alakalı konuları ön plana alıp daha sonra da tabii kaynaklarımızı, yerli kaynaklarımızı harekete geçirmek için uğraşıyoruz. Bütün bunlar metalik madenlerde, kömür ocaklarında, her birisinde de geçerlidir ve tekraren söylüyorum hem adli, hem de idari olarak denetim kazanın olduğu saatten itibaren başlamıştır. Soruşturma da başlamıştır. Bundan dolayı da o soruşturmanın sıhhati için de bütün dikkatimizi ve gücümüzü de oraya teksif ediyoruz."

Kayıp yakınlarına çağrı

Akşam üzeri yaptıkları çağrının ardından bu şekilde 15 ailenin başvuruda bulunduğunu ve bu sayının artmasını beklediklerini ifade eden Yıldız, "Bizim ısrarla devam ettirdiğimiz çağrımız şudur; sabaha kadar da olsa yarın öyleye kadar da olsa mutlaka müracaatlarımızı yapalım, adreslerimizi verelim. Çünkü biz emniyet aracılığıyla bizzat evlerine gidip yerlerinde, onları ziyaret edecekler, kendilerine ayrı bir sıkıntı zahmet olmasın diye. O yüzden bu çağrımızı bir kez daha yineliyoruz" diye konuştu.

"Önceliğimiz son işçiyi de maden çıkarmak"

Bakan Yıldız, bir gazetecinin savcılık tarafından başlatılan adli soruşturmayla ilgili maden şirketinin açıklamasına ilişkin görüşünü sorması üzerine de şunları söyledi:

"Bildiğiniz gibi biz öncelikle son işçi kardeşimize varıncaya kadar onları madenden çıkartıp ailelerine teslim etmek bizim boynumuzun borcu. Bu esnada diğer teknik konulara girmiyoruz ancak adli denetim ve soruşturma malum cumhuriyet başsavcılığı tarafından başlatılmış durumda. Bu hem bir kamu davası olarak hem de özel hukuki hükümleri çerçevesinde başlatılmış durumda. İdari olarak da bizler yine her iki bakanlığımızın da aynı şekilde başlattığı bir soruşturmadır ama bizim ön plana aldığımız bu değil. Ön plana aldığımız bütün bu haklar saklı kalmak kaydıyla işçi kardeşlerimizin bir an önce çıkartılmasıdır. Bundan sonraki süreçte biz bu süreci tamamlayıp da bütün kardeşlerimizin ailelerine teslim ettikten sonra hep beraber göreceğiz ve izleyeceğiz. Özel sektörün kanaati, basın açıklaması nedir ben onu bilmiyorum, okumadım ama biz bildiğimiz doğrularla beraber yolumuza devam edeceğiz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/hayatini-kaybedenlerin-sayisi-284e-yukseldi_120247.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!