Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Hazine Ararken Hazineyi Yok Ettiler!

Mardin'in Midyat ilçesinde 2 bin 500 yıllık oldukları tespit edilen mezarlıkların defineciler tarafından tahrip edildiği ortaya çıktı. Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan olaya Midyat kaymakamlığı'nın el koyduğunu belirtirken, belediye başkanı Şeyhmus Nasıroğlu, "Bu mezarlıklarda hazine olduğunu sanarak kırmışlar. Oysa bir hazineyi yok etmişler" dedi.

yapi.com.tr
Hazine Ararken Hazineyi Yok Ettiler!

DHA'nın haberine göre, Midyat'ın Işıklar Mahallesi'nde 2 ay önce, Suriyeli sığınmacılar için kamp yeri hazırlanırken tesadüfen bulunan ve Mardin Müze Müdürlüğü'ne bağlı arkeologlar tarafından ortaya çıkarılan Roma döneminden kalma 2 bin 500 yıllık mezarların defineciler tarafından tahrip edildiği ortaya çıktı. Definecilerin balyozlarla kırdığı mezarları inceleyen Midyat Belediye Başkanı Şeyhmus Nasıroğlu, mezarlardan birinden alınan kemiklerin yapılan DNA testinde 2 bin 500 yıllık olduğunun belirlendiğini anlattı. 10 mezardan bazısının kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından tahrip edildiğini ifade eden Nasıroğlu şunları kaydetti:

"Her mezarın üzerinde ayrıca sürekli temiz su bulunuyor. Bu su yıllardır bu şekilde duruyor. Bu suyun nerden geldiği ve nasıl orada o şekilde kurumadan durduğu ise halen araştırılıyor. Acı olan ise bu mezarların bazısının, 'içinde hazine var' mantığıyla tahrip edilmiş olması. Mezarlıkların etrafını ören binlerce yıllık taşları da 'içinde hazine var' mantığıyla kırıp dökmüşler. Bu mezarlarda hazine falan yok. Asıl hazineyi ise bu şekilde yok ediyorlar" dedi.

Olaya kaymakamlık el koydu!

Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan ise, kazıların kendi gözetimlerinde yapıldığını ve söz konusu mezarların ortaya çıkarıldığını belirterek, "Söz konusu alanda 10 mezar tespit edildi. Yapılan testler sonucu da 2 bin 500 yıllık oldukları ortaya çıktı. Bu mezarlık Dara harabelerinden daha eskidir. Koruma altına aldık ama, bazı kişiler tarafından mezarlar tahrip edilmiş. Mezarları tahrip edenlerle ilgili araştırma devam ediyor. Midyat Kaymakamlığı da olaya el koydu."

http://www.yapi.com.tr/haberler/hazine-ararken-hazineyi-yok-ettiler_124115.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!