Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Hazır Beton Endeksi Aralık Ayı Raporu Açıklandı

THBB, Hazır Beton Endeksi 2021 Aralık Ayı Raporu’nu açıkladı. Aralık ayında bütün endeksler negatif tarafta yer alırken; Birleşik Beton Endeksi de yönünü aşağı çevirdi.

yapi.com.tr/AA
Hazır Beton Endeksi Aralık Ayı Raporu Açıklandı

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen Hazır Beton Endeksi’nin 2021 Aralık Ayı Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, Bütün endeksler aralık ayında negatif tarafta yer aldı. En hızlı daralma faaliyette yaşandı. Zaten negatifte olan beklentideki gerileme hızlandı. Güven Endeksi son bir yılın en düşük değerini gördü. Birleşik Beton Endeksi, bütün endekslerdeki gerileme ile birlikte yönünü aşağı çevirdi.

Geçen yılın aynı ayına göre ise aralık ayında bütün endekslerde ciddi bir gerileme görüldü. Faaliyet eşik değerin altına inmiş olup diğer endekslere göre en fazla daralan endeks oldu. Beklenti ikinci en fazla daralan endeks olurken; geçen yılın aynı dönemine kıyasla güven düzeyi de geriledi.

Fiyat artışının arkasında maliyet enflasyonu var
Raporun sonuçlarını değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “İnşaat Maliyet Endeksi’ne ilişkin en son veri kasım ayına aittir. Buna göre son bir yılda inşaat maliyeti %49 oranında artmış görünmektedir. Yalnızca kasım ayındaki artış oranı, bir önceki aya göre %8’dir. İster bina olsun isterse bina dışı yapılar olarak alınsın yıllık bazda %50’ye yakın bir artış ortaya çıkıyor ki bu durum bize fiyat artışının arkasında talep yönlü bir enflasyondan ziyade maliyet enflasyonunun olduğunu göstermektedir. Aralık ayında maliyetlerdeki artışın hızlandığı tahmin edilmektedir.” diye konuştu.

Yavuz Işık

Sözlerine maliyet artışının talebe olan yansımaları ile devam eden Yavuz Işık, “Son 13 aydır ipotekli ilk el konut satış rakamları aylık bazda 10.000’in altında iken ilk defa geride bıraktığımız kasım ayında bu rakam 10.635 olmuştur. Tarihsel veriler, tüketicilerin konut kredisi kullanmakta istekli olmadıkları dönemde ikinci el konuta ilgi gösterdiklerini ortaya koymaktadır. Geride bıraktığımız kasım ayında, banka kredisi ile alınan konut sayısı artmasına rağmen bu talebin önemli bir kısmı ikinci el konuta kaymıştır. Bunun nedeni inşaat maliyetlerindeki yükseliştir. İkinci el konuta olan ilgi, pazarın ilgili kısmındaki fiyatları da yukarı çekmektedir ki bu talep önümüzdeki dönemde pazarda bir dengelenme sağlayacaktır. İnşaat sektörünün gelişim gösterdiği dönemde ilk el ipotekli konut satış rakamları yıllık bazda 200 bine yaklaşmakta, kötüye gittiği dönemlerde 100 bin sınırına gerilemektedir. Bu yıl ilk 11 ayda ipotekli ilk el satışlarının 66 binde kalması, yıl sonunda 100 bin rakamını yakalamamızın imkânsız olduğunu göstermektedir. Sadece bu rakamın düşüklüğü dahi 2021 yılında inşaat sektörünün yaşadığı zorluğu açıklamaktadır.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hazir-beton-endeksi-aralik-ayi-raporu-aciklandi_188801.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!