Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İnşaat Faaliyetlerindeki Hareketlenmeye Rağmen Sektörün Beklentisi Düşük

THBB’nin “Hazır Beton Endeksi” 2022 Şubat Ayı Raporu’na göre; bütün endekslerde şubat ayında ocak ayına kıyasla bir yükseliş yaşanmasına rağmen, beklenti en düşük değere sahip endeks olarak kaldı.

yapi.com.tr
İnşaat Faaliyetlerindeki Hareketlenmeye Rağmen Sektörün Beklentisi Düşük

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen Hazır Beton Endeksi’nin 2022 Şubat Ayı Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, bütün endekslerde şubat ayında, ocak ayına kıyasla bir yükseliş söz konusu. Ocak’ta 20 ayın en düşük değerini gören faaliyet endeksi, eşik değerin üstüne tırmandı. Güven endeksi de eşik değerin hemen üstüne çıktı. Güvendeki yükselmeye rağmen beklentinin en düşük değere sahip endeks olarak kalması dikkat çekici. Birleşik Hazır Beton Endeksi, faaliyet ve güvendeki artış ile birlikte yükseldi ancak eşik değerin hemen altında kaldı.

Geçen yılın aynı ayına göre baktığımızda ise 2022 yılının şubat ayında faaliyet hariç diğer endekslerde bir gerileme görülüyor. Şubat ayında faaliyette sınırlı bir yükseliş ortaya çıktı. Endeksler içinde özellikle beklenti düzeyinin geçen yıla kıyasla oldukça düşük kaldığı anlaşılıyor.

“İnşaat güven endeksi ciddi oranda azaldı”
Raporun sonuçlarını değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Endeks sonuçları bir bütün olarak incelendiğinde, yılın başından bu yana inşaat sektörü özelinde pozitif bir tablodan bahsetmenin çok da mümkün olmadığı anlaşılmaktadır.” dedi.

Geçen yılın ilk ayında 70 bin adet civarındaki konut satış rakamının bu yılın ocak ayında 88 bine ulaşmasına rağmen sektörün beklenti ve güveninin oldukça düşük göründüğünü söyleyen Yavuz Işık, “Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış oranının %20’nin üzerine çıkamadığı anlaşılmaktadır. TÜİK tarafından açıklanan güven endeksleri de inşaat sektörünün, diğer sektörlere kıyasla negatif ayrıştığının sinyallerini vermektedir. Şubat ayı sektörel güven endekslerinde perakende ve hizmet sektörleri 120 değerine yakın iken inşaat sektöründe bu değer 82’dir. Son 3 ayda inşaat güven endeksi ciddi oranda azalmış ve inşaat ile diğer sektörler arasındaki fark 2020 yılından bu yana en yüksek düzeye ulaşmıştır.” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-faaliyetlerindeki-hareketlenmeye-ragmen-sektorun-beklentisi-dusuk_189686.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!