Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

HES İçin Acele Kamulaştırma

Giresun’daki Moran Regülatörü ve HES yapımı ile birlikte farklı illerdeki üç enerji iletim hattı için acele kamulaştırma kararı çıktı.

yapi.com.tr
HES İçin Acele Kamulaştırma

Bianet'in haberine göre, Bakanlar Kurulu'nun üç enerji iletim hattı ve Giresun’da yapılacak Moran Regülatörü ve Hidroelektrik Santralinin (HES) yapımı için verdiği acele kamulaştırma kararları bugün Resmi Gazete’de yayınlandı.

Karar Kırklareli ilinden Babaeski ilçesine giden ve Bingöl ilindeki Genç ilçesinden Elazığ’ın Palu ilçesine giden güzergahta; Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde ve Giresun’un Alucra ilçesindeki Koman, Babapınar ve Subaşı köylerindeki taşınmazları içeriyor.

Karar 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 27. maddesine göre alındı. Söz konusu madde acele kamulaştırmayı “Yurt savunması ihtiyacına veya aceleliğine Bakanlar Kurulunca karar alınacak hallerde veya özel kanunlarla öngörülen olağanüstü durumlarda”  mümkün kılıyor.

Giresun en çok HES olan 3. il

Giresun'un Alucra ilçesindeki Koman, Babapınar ve Subaşı köylerindeki taşınmazların tapuda Hazine adına tescil edilmek üzere Maliye Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılması kararı alındı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Hidroelektrik Enerji Dairesi Başkanlığı'ndan edinilen verilere göre Giresun 26 sayısıyla en çok HES bulunan üçüncü il. 11 HES inşaatının dışında yapılması planlanan 31 HES daha var.

Mayıs 2012'de Giresun'un Dereli İlçesi'nde (HES) inşaatında meydana gelen toprak kaymasında dört işçi öldü, bir işçi de yaralandı.

Enerji iletim hattı

Enerji iletim hatlarıyla ilgili güzergah Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü’nce gerçekleştirilecek.

Kamulaştırma kararı çıkan enerji iletim hattı ile ilgili alanlar şöyle:

* Bağlantı anlaşması uyarınca tesis edilecek “380 kV Sedko DGKÇS GIS TM-(Verbena DGKÇS-Alibeyköy TM Enerji İletim Hattına) Girdi-Çıktı Enerji İletim Hattı Projesi” kapsamında Kırklareli ilinden Babaeski ilçesine uzanan güzergahtaki taşınmazlar,

* Bağlantı anlaşması uyarınca tesis edilecek “380 kV Aşağı Kaleköy Hes TM-Beyhan I HES TM Enerji İletim Hattı Projesi” kapsamında Bingöl ilindeki Genç ilçesinden Elazığ’ın Palu ilçesine giden güzergahtaki taşınmazlar,

 * “154 kV Hamitabat DGKÇS-Delta DGKÇS Enerji İletim Hattı Yenileme Projesi” kapsamında Kırklareli’nin Lülebuzgar ilçesinde belirtilen alandaki  taşınmazlar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hes-icin-acele-kamulastirma_121245.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!