Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bir Taş Ocağı, İki HES'imiz Var Yeter!

Tokat Reşadiye’ye bağlı Yolüstü köyü sakinleri, bir taş ocağı ile iki adet HES santrali olan topraklarında açılmak istenen ikinci taş ocağını protesto etti.

yapi.com.tr
Bir Taş Ocağı, İki HES'imiz Var Yeter!

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından turizm beldesi ilan edilen Reşadiye ilçesi Yolüstü köyü sınırları içerisindeki Er Tepesi mevkiine özel bir firma tarafından taş ocağı kuruldu. Zaman Gazetesi'nden Fatih Çelik'in haberine göre, ocağın, hemen yanındaki kanyona büyük zarar verdiğini dile getiren köylüler, ‘Bizim kalbimiz orası, bizim kalbimizi söküyorlar.’ diye tepki gösterdi. Nüfusu 2 binin altında olması sebebiyle kapatılan belediye önünde toplanan yaklaşık 500 kişi ‘Taş ocağına hayır’, ‘Bu nasıl turizm bölgesi?’ ve ‘Devlet bize ses ver’ pankartı açtı. Köylüler adına basın açıklaması yapan Fatih Yılmaz, can güvenliklerinin tehlikede olduğunu ileri sürdü. Yılmaz, şöyle konuştu: “Köyümüzde bir adet taş ocağı ve iki adet HES santrali varken, şu an ikinci bir taş ocağı açılmaktadır. Biz bu taş ocağının açılmasını kesinlikle istemiyoruz. Çünkü bölge, Bakanlar Kurulu’nun 23.06.2010 tarih ve 2010/647 sayılı kararnamesi ile turizm bölgesi olarak ilan edilmiş ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu taş ocağı ile birlikte bölgede tarım imkansız hale gelmiştir. İçme suyu kaynaklarımız bu bölgeden beslendiği için kurumak üzeredir. Faaliyetin ana kaynağı olan Er Tepesi’nin tam altında HES tüneli mevcuttur ve taş patlamaları ile birlikte bu tünelin patlama riski olup bu tünelin alt kısmındaki ziraat bahçelerimizdeki insanların can güvenliği tehlike altındadır. Bu taş ocağına izin veren yetkililerin, durumu yerinde inceleme yapmadan çalışma ruhsatı ve izni verdiği açıktır. Biz buranın tekrar incelenmesini istiyoruz.”

Yapılan basın açıklamasının ardından slogan atan köylüler arasında gerginlik yaşandı. Taş ocağının açılmasına karşı çıkan grupla eski Belde Belediye Başkanı Talip Çetin arasında yaşanan tartışma, tekme tokat kavgaya dönüştü. Kısa süren arbedede yaralanan olmazken tarafları köylüler ayırdı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bir-tas-ocagi-iki-hesimiz-var-yeter_121739.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!